Sportowcy walczący w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 20:53
Trwają uroczystości związane z 73. rocznicą Powstania Warszawskiego. Liczną grupą powstańców byli sportowcy o czym w Magazynie Sportowym opowiadała historyczka Agnieszka Cubała.
Audio
  • 31.08.17 Agnieszka Cubała o sportowcach walczących w Powstaniu Warszawskim
Eugeniusz Lokajski, lekkoatleta, olimpijczyk, zginął podczas walk w Powstaniu Warszawskim.
Eugeniusz Lokajski, lekkoatleta, olimpijczyk, zginął podczas walk w Powstaniu Warszawskim.Foto: wikipedia / domena publiczna

W okupowanej Warszawie sport był zakazany. Polska była jedynym krajem, w którym Niemcy zakazali uprawiania sportu, gdyż sportowców kojarzyli z patriotyzmem.

- Niemcy zdawali sobie sprawę, że Polacy są zbuntowanym narodem, a sport daje siłę, buduje siłę fizyczną i siłę ducha. Jednak, w związku z tym, że sport był zakazany, był też bardziej atrakcyjny – mówiła Cubała.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

Dodała, że uprawianie sportu w okupowanej Warszawie było pewnym sposobem powiedzenia „nie”. - Sportowcy, którzy przez całe życie uprawiali sport, w okupowanej Warszawie próbowali na nowo ułożyć sobie życie. Okazało się jednak, że bez sportu niekoniecznie im się to udaje. W związku z tym zaczęli się spotykać - początkowo w małych grupkach – zaś potem te małe grupki stawały się często początkiem grup konspiracyjnych. Bardzo ważną grupą sportowców w Powstaniu Warszawskim byli np. tenisiści – przypomniała.

W audycji mowa była także o meczu Polska-Słowenia podczas Mistrzostw Europy siatkarzy. Mówił o tym Tomasz Gorazdowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Łoniewski.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 31.08.17

Godzina emisji: 20:06

Więcej Sportu w Polskim Radiu 24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sport za drutami obozu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 18:37
Flagi szyte przez więźniów, puchary wykonane z blaszanych menażek, dyplomy oraz wiele innych pamiątek po działalności sportowej polskich żołnierzy w czasie niewoli. W sumie ponad 150 unikatowych eksponatów zostanie zaprezentowanych w Muzeum Sportu i Turystyki na wystawie z okazji 70. rocznicy zawodów sportowych pod nazwą „Rok Olimpijski w IIC” rozgrywanych w oflagu II C Woldenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalendarium Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:45
Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Będziemy je emitować w PR24 codziennie o godz. 9:06.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: Wspomnienia uczestników

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:59
Co roku 1 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach Powstańcy oddają hołd swoim kolegom, którzy polegli w walkach podczas Powstania Warszawskiego. Tych, którzy mogą uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami wybuchu Powstania, z każdym rokiem jest coraz mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy warszawscy. "Młodzi wtedy i dziś"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 14:05
Co łączy młodych powstańców z 1944 roku z ich współczesnymi rówieśnikami? Jakie idee przetrwały? Czy rozumieją decyzje powstańców? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: Maciej Król - harcerz, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, Natalia Omiecińska - aktorka Teatru Amatorskiego Łazienki i Tomasz Karasiński - komendant Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Staniewski o udziale w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:53
– Najwspanialszą chwilą Powstania Warszawskiego był sam jego wybuch. To był moment, kiedy wreszcie mogliśmy chodzić z bronią na wierzchu – wspominał w Rozmowie PR24 Roman Staniewski ps. „Stanisław Kwiatkowski”, żołnierz zgrupowania „Radosław”, batalionu „Miotła”.  
rozwiń zwiń