Paryż i Los Angeles organizatorami Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 i 2028

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 20:33
Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Limie. W „Magazynie Sportowym” Polskiego Radia 24 rozmowa o tym, co taki podwójny wybór MKOl oznacza dla olimpizmu? Jak będą wyglądały igrzyska w nowej rzeczywistości (finansowej, organizacyjnej, pod względem bezpieczeństwa) za 7-11 lat?
Audio
  • 16.09.17 Krzysztof Rawa: Igrzyska nie są już atrakcyjną ofertą dla potencjalnych miast-organizatorów
Paryż będzie gospodarzem letnich IO w 2024 roku.
Paryż będzie gospodarzem letnich IO w 2024 roku.Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

O tym, że oba miasta zorganizują igrzyska, władze MKOl postanowiły już 11 lipca. Pytanie pozostawało tylko, która metropolia otrzyma prawa gospodarza jako pierwsza. Los Angeles zgłosiło chęć organizacji letnich igrzysk w 2028 roku. To oznaczało, że Paryż jest faworytem do roli gospodarza w 2024 roku.

– Ogłoszenie jednocześnie dwóch organizatorów jest dobrym ruchem. Myślę, że przyszłością igrzysk olimpijskich będzie ogłaszanie miast-współgospodarzy, przynajmniej dwóch. Z każdym rokiem pojedynczych ośrodków, które byłyby chętne przygotowywać igrzyska jest coraz mniej, więc zmiany są nieuniknione – powiedział Krzysztof Rawa z „Rzeczpospolitej”.

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecydowano o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż i Amsterdam. Po raz pierwszy natomiast wybrano gospodarza z 11-letnim wyprzedzeniem, jak jest w przypadku Los Angeles.

– Jedną z przyczyn tak dużej rezerwy czasowej jest kwestia odpowiedniego przygotowania finansowego miasta-organizatora. Z drugiej strony pod dużym znakiem zapytania stoi to, jaka za 11 lat będzie sytuacja i co będzie działo się w Los Angeles i samych Stanach Zjednoczonych. Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć – powiedział Krzysztof Rawa.

Zarówno Paryż, jak i Los Angeles największą imprezę świata będą gościły po raz trzeci. Stolica Francji poprzednio była jej organizatorem w 1900 i 1924 roku, a w Kalifornii odbyła się w 1932 i 1984. Trzykrotnie gospodarzem był jeszcze tylko Londyn - 1908, 1948 i 2012.

Ponadto w audycji rozmowa z Kamilą Lićwinko, która opowiedziała o tym, jak spędzała urlop po udanym sezonie.

„Magazyn Sportowy” prowadził Rafał Bała.

PAP/Polskie Radio 24/db

_____________________

Więcej sportu w Polskim Radiu 24 

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 20:08

 

Więcej sportu w Polskim Radiu 24 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IO Rio: Sport w cieniu polityki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 17:52
We wtorkowej audycji "Stacja Rio" Piotr Żelazny (Rzeczpospolita) opisywał, jak polityka miesza się ze sportem na igrzyskach olimpijskich. Z kolei o kolejnych szansach na medale Polaków w Rio mówił Bartosz Orłowski (PolskieRadio.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

IO w Rio de Janeiro: Przeżyjmy to jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 21:45
Najlepsze igrzyska olimpijskie dla polskich reprezentantów od 16 lat dobiegły końca. 11 medali, w tym dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych wywalczyli nasi olimpijczycy. W Magazynie Sportowym Polskiego Radia 24 przypomnienie największych sukcesów Polaków podczas brazylijskiego święta sportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsze wydarzenia sportowe 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 21:51
- Według mnie najważniejszym wydarzeniem sportowym 2016 roku były Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Przed zawodami pisano, że kraj ten jest trudny, pogrążony w kryzysie, że będą demonstracje, że to się nie uda, a okazało się, że nic takiego nie miało miejsca – powiedział w Magazynie Sportowym Mirosław Żukowski z Rzeczpospolitej. Rok 2016 w sporcie podsumował także Paweł Wilkowicz ze Sport.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Gdy Halina Konopacka zdobyła medal, Polacy zrozumieli, jak fajny może być sport”

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 10:57
W Londynie rozpoczynają się mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Reprezentanci Polski w skokach są dobrej myśli przed występem w stolicy Wielkiej Brytanii. Nastroje w polskiej ekipie wskazują na to, że na wyjazd na Wyspy możemy patrzeć z optymizmem. O historii lekkoatletycznych zawodów mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń