Świat w Południe: Angela Merkel w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 14:01
– Kryzys w Unii Europejskiej zaczął się jeszcze przed Brexitem – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W Warszawie kanclerz Angela Merkel spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Unii Europejskiej po referendum w Wielkiej Brytanii.
Audio
  • 26.08.16 Prof. Krzysztof Miszczak: „Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej chcą utrzymania Unia Europejskiej, ale nie w obecnej formie”’
Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania z Angelą Merkel w Warszawie
Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania z Angelą Merkel w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej wywołała debatę na temat tego, jak w przyszłości ma wyglądać współpraca w ramach Wspólnoty. Dominują dwa poglądy – część krajów chce ściślejszej integracji, a niektóre państwa członkowskie chciałyby, żeby Bruksela przywróciła część kompetencji państwom narodowym.

– Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej chcą utrzymania Unia Europejskiej, ale nie w obecnej formie. Potrzebna jest Unia silna gospodarczo i silna w sprawach polityki bezpieczeństwa i obrony – wskazywał w Polskim Radiu 24  prof. Krzysztof Miszczak. – Unia musi wrócić do korzeni, wrócić do chrześcijańskich fundamentów – dodawał gość Świata w Południe.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem program była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 12.38


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Angela Merkel przeciwna dalszej federalizacji UE

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 13:25
Trwają rozmowy na wyspie Ventotente podczas których dyskutowany jest pomysł bardziej federalnej UE. Kanclerz Niemiec nie chce przekazywać więcej kompetencji Brukseli, obawiając się, w obliczu zbliżających się wyborów do Bundestagu, rozniecenia eurosceptycznych nastrojów w Niemczech. Sprawę komentowała w programie Świat w Południe dr Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Dyplomatyczna ofensywa Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 10:15
Dziś Angela Merkel spotyka się w Warszawie z premier Beatą Szydło i przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. Celem wizyty są przygotowania do szczytu w Bratysławie, na którym ma zostać omówiona sytuacja Unii w kontekście Brexitu. W Polskim Radiu 24 o działaniach szefowej niemieckiego rządu i przyszłości Wspólnoty mówili Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń