Świat w Południe: Spotkanie Trump-May

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 07:25
Brytyjska premier Theresa May spotka się dziś (piątek) w Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmowy mają dotyczyć porozumień handlowych, ważnych dla Londynu w perspektywie Brexitu. Sprawę w Świecie w Południe komentowała Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • 27.01.17. Marta Makowska: Spotkanie Trump-May ma scementować sojusz między krajami
Spotkanie Trump-May może być decydujące dla przyszłości relacji amerykańsko-brytyjskich.
Spotkanie Trump-May może być decydujące dla przyszłości relacji amerykańsko-brytyjskich.Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER/MICHAEL REYNOLDS

Z jednej strony nowa administracja Stanów Zjednoczonych wspiera Wielką Brytanię w kwestii Brexitu, a z drugiej strony z Waszyngtonu płyną – kontrowersyjne z punktu widzenia Londynu – zapowiedzi dotyczące polityki USA wobec Rosji. Jak oceniała w Polskim Radiu 24 Marta Makowska, głównym celem wizyty premier May w Stanach Zjednoczonych będzie uzyskanie zapewnienia, że po Brexicie szybko rozpoczną się negocjacje handlowe na linii Waszyngton-Londyn.

– Wizyta Theresy May w Stanach Zjednoczonych ma na celu scementowanie sojuszu amerykańsko-brytyjskiego, o którym premier mówiła jeszcze zanim Donalda Trump objął swoje stanowisko – wskazywała ekspertka. – Pytanie, czy możliwy jest w tym kontekście sojusz na równych zasadach. Trump ma jasne hasło swojej prezydentury: „Przede wszystkim Ameryka”. Trudno budować partnerskie relacje z krajem, który uważa się za najważniejszy na świecie – podkreślała gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Marty Makowskiej, współpraca między Londynem a Waszyngtonem będzie mogła się dobrze układać tylko wtedy, gdy Trump uzna wspólne działania za korzystne dla Stanów Zjednoczonych. W opinii ekspertki z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, premier May musi jednak postawić na zbliżenie z USA. – W Unii Europejskiej wszyscy ze spokojem przyjęli zapowiedź „twardego” Brexitu, zapowiedź opuszczenia wspólnego rynku – pointowała Marta Makowska.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem Świata w Południe był Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/mp

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 27.01.17

Godzina emisji: 12.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak