Bitwa o Mosul. "To miasto symbol"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 13:46
Irackie siły specjalne weszły do jednej z dzielnic w zachodnim Mosulu, kontrolowanym przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Stało się to pierwszy raz podczas trwającej od czterech miesięcy ofensywy na Mosul, zdobyty przez ISIS w 2014 roku. W Świecie w Południe sprawę komentowała dr Monika Bartoszewicz, ekspertka ds. terroryzmu islamskiego i bezpieczeństwa międzynarodowego.
Audio
Patrol irackiej armii na drodze łączącej Bagdad i Mosul
Patrol irackiej armii na drodze łączącej Bagdad i MosulFoto: PAP/EPA/BASEL RASOL

– To ważne miasto – tak o Mosulu mówiła gość Polskiego Radia 24, zwracając uwagę na znaczenie symboliczne jednej ze "stolic" tzw. Państwa Islamskiego. – Mosul to symbol tego, że tak niewielka siła militarna, w porównaniu do wojsk irackich i syryjskich, mogła zdziałać tak wiele – wskazywała dr Monika Bartoszewicz.

W ocenie ekspertki ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, odbicie Mosulu jest bardzo ważne dla Irakijczyków. – To pozwoli na podbudowanie żołnierskich morale. Irakijczycy będą mogli zmazać plamę z 2014 roku, kiedy to stracili nie tylko miasto, ale także dużo sprzętu militarnego – mówiła gość Świata w Południe.

Zdaniem dr Moniki Bartoszewicz, choć zdobycie Mosulu będzie ważnym momentem w kontekście walki z ISIS, to nie będzie oznaczało końca tzw. Państwa Islamskiego. – ISIS umiejętnie wycofuje się z obszarów, w których „robi się gorąco”. Dzięki temu może rozszerzać swoją działalność w miejscach, w których nie było obecne do tej pory – wyjaśniała ekspertka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem Świata w Południe był Michał Strzałkowski

Polskie Radio 24/mp

_________________

Data emisji: 24.02.17

Godzina emisji: 12.35


Zobacz więcej na temat: Irak Państwo Islamskie Mosul
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kurdyjscy bojownicy zbliżają się do Mosulu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 21:18
Peszmergowie – bojownicy kurdyjscy znajdowali się w niedzielę w odległości 8 km od Mosulu, bastionu Państwa Islamskiego w Iraku. Ofensywa ok. 30 tys. żołnierzy irackich i Kurdów na to miasto rozpoczęła się przed tygodniem, wspierana przez lotnictwo koalicji pod wodzą USA. O ataku na Mosul mówił audycji Świat W Powiększeniu dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mosul i co dalej? Scenariusze dla Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 20:35
Wojna z Państwem Islamskim wkroczyła w kolejną fazę. Trwa ofensywa na Mosul, które jest trzecim co do wielkości miastem irackim. Gośćmi programu Kawa Dyplomatyczna byli ambasadorzy, eksperci ds. Bliskiego Wschodu Krzysztof Płomiński i Roman Chałaczkiewicz.
rozwiń zwiń