Narastają napięcia między Turcją a Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:00
Prezydent Turcji Recep Erdogan powtórzył w ostatnich dniach swoje oskarżenia pod adresem Niemiec o nazistowskie praktyki. Powodem oburzenia było m.in. zezwolenie na demonstracje Kurdów we Frankfurcie nad Menem, krótko po tym jak tureckim ministrom uniemożliwiono organizację wieców poparcia dla prezydenta Erdogana przed kwietniowym referendum. O dyplomatycznym sporze między Berlinem a Ankarą, w którym pojawiły się już groźby o zerwanie porozumienia ws. migrantów czy przywrócenia kary śmierci w Turcji, mówił w programie Świat w Południe Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 20.03.17 Dr Konrad Zasztowt o relacjach Berlin-Ankara.
Prezydent Turcji Recep Erdoganfot.PAPEPATURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE  HANDOUT
Prezydent Turcji Recep Erdogan/fot.PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE / HANDOUT

Zdaniem Konrada Zasztowta, prezydenta Erdogana momentami „ponosi język”. - Nawet dla części jego współpracowników jego słowa mogą być zbyt radykalne, mimo że się z nimi zgadzają – zaznaczył gość.

Jak dodał, współpracownicy tureckiego prezydenta zgadzają się z tym, że niewpuszczenie polityków tureckich do Niemiec i Holandii były dla Turcji obraźliwe. - Wydaje mi się, że w najbliższym czasie, tzn. przed referendum, emocje zaczną opadać, a sam Erdogan zaprzestanie tak ostrej retoryki przez co powstanie miejsce działania dla dyplomatów tureckich, którzy zaczną naprawiać to, co Erdogan zniszczył – podkreślił dr Zasztowt.

Gość zwrócił także uwagę, że Niemcy i Turcję łączy szereg różnych kwestii. - To członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Łączy je również kryzys migracyjny, który w każdej chwili może powrócić – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 12:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Turcji domaga się sankcji. Konflikt z Holandią trafi na forum UE?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 22:00
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał w niedzielę międzynarodowe organizacje do nałożenia sankcji na Holandię. Między dwoma krajami trwa konflikt wokół zakazu udziału przedstawicieli Ankary w wiecach w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym. Sprawę skomentowali w Polskim Radiu 24 goście magazynu "Świat w powiększeniu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: trudne relacje Turcja-Unia Europejska

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:15
Turcja wezwała Unię Europejską do zaprzestania krytykowania polityki Ankary. W oświadczeniu tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych napisano, że UE wybiórczo traktuje zasady demokratyczne. O napięciu na linii Bruksela-Ankara mówili w Debacie Poranka orientalista Paweł Cywiński, Witold Repetowicz (Defence24.pl), Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Michał Kuź (Uczelnia Łazarskiego, Nowa Konfederacja).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt UE-Turcja. "Brak zrozumienia po obu stronach"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 16:45
Kolejne europejskie kraje zaostrzają stanowisko wobec Turcji. Dwóch niemieckich ministrów opowiada się za całkowitym zakazem tureckich manifestacji w ich kraju, a Dania odwołała wizytę premiera Turcji w Kopenhadze. O europejskim konflikcie z perspektywy Ankary mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Chilmon, turkolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Turcja ma mentalność pokerzysty"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:46
Utrzymuje się napięcie dyplomatyczne na linii Holandia – Turcja. Premier Recep Erdogan ponowił pogróżki pod adresem UE, że Ankara jednostronnie zerwie obowiązujące od roku porozumienie, na mocy którego ograniczono napływ uchodźców przez Turcję do Unii. Czy rzeczywiście Europa ma się czego bać? Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń