Hongkong z nowym liderem. „To nie były demokratyczne wybory”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:00
Carrie Lam została nową szefową administracji Hongkongu. Jednak to nie mieszkańcy regionu mieli wpływ na obsadę stanowiska. Zdecydował liczący prawie 1200 członków Komitet Elekcyjny. – Została wybrana polityk wspierana przez Pekin – komentował w Świecie w Południe Rafał Tomański, dziennikarz TVP Info, ekspert ds. Dalekiego Wschodu.
Audio
  • 28.03.17 Hongkong z nowym liderem. „To nie były demokratyczne wybory”
Carrie Lam, nowa szefowa administracji Hongkongu i zarazem pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku fot.PAPEPAJEROME FAVRE
Carrie Lam, nowa szefowa administracji Hongkongu i zarazem pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku/ fot.PAP/EPA/JEROME FAVRE

Jak oceniał gość Polskiego Radia 24, wybór Carrie Lam na szefową administracji Hongkongu należy rozpatrywać m.in. w kontekście szerokiej autonomii regionu. Hongkong jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej, ale jego mieszkańców chroni tzw. Karta Praw Podstawowych, która jest gwarantem swobód obywatelskich niedostępnych dla mieszkańców kontynentalnych Chin.   

– Kiedy w 1997 roku Hongkong przechodził z rąk Wielkiej Brytanii pod władzę Chin, wiadomo było, że 50 lat później, w 2047 roku, obszar w pełni znajdzie się pod jurysdykcją Pekinu i nie będzie już specjalnym regionem administracyjnym – wskazywał Rafał Tomański. – Za 5 lat będziemy równo w połowie tego czasu. Tymczasem, granica 2047 roku dla wielu mieszkańców jest wielkim znakiem zapytania – dodawał ekspert.

Rafał Tomański zauważył przy tym na naszej antenie, że centralne władze Chin już teraz starają się w jak największy sposób kontrolować Hongkong. – Pekin bardzo mocno pracuje nad tym, by młode pokolenie znało w coraz mniejszym stopniu lokalny dialekt kantoński, a było przy tym coraz bardziej propekińskie i chciało mieć coraz mniej do czynienia z demokratami – pointował gość PR24.

W rozmowie z Rafałem Tomańskim również o tym, co wybór Carrie Lam oznacza dla prodemokratycznego „ruchu parasolowego”.

Gospodarzem Świata w Południe była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/IAR/mp

___________________

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 28.03.17

Godzina emisji: 12.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kłopoty Chin z Hongkongiem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 19:57
Hongkong urósł do jednego z największych problemów obecnych chińskich władz. – W 2014 roku mieliśmy do czynienia z Rewolucją Parasolkową. Formalnie protestanci przegrali, jednak moralnie wyszli z tego zwycięsko. Dzisiaj „parasolowicze” kontynuują swoją walkę ideologiczną – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, ekspert ds. Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 21:25
Chiny ostrzegły, że każdy kto wspiera niepodległość Hongkongu zostanie ukarany. To reakcja na wybór zwolenników niepodległości do rady legislacyjnej Hongkongu. O przyszłości byłej brytyjskiej kolonii mówił w programie Świat w Powiększeniu politolog i znawca Azji Rafał Tomański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne turbulencje w Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 22:30
Na ulice Hongkongu wyszły tysiące zwolenników polityki Pekinu, którzy manifestowali skandując "powiedz NIE niepodległości Hongkongu". To odpowiedź na antychińską awanturę w parlamencie. O sytuacji w centrum finansowym świata mówił  w audycji Świat w Powiększeniu Rafał Tomański, znawca Azji (TVP Info).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie polityka USA wobec Chin?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 20:15
Wiele wskazuje na to, że polityka Donalda Trumpa wobec Chin może być konfrontacyjna. Jeszcze przed zaprzysiężeniem amerykański prezydent rozmawiał telefonicznie z prezydent Tajwanu, co może oznaczać koniec stosowania polityki jednych Chin. W Świecie w Powiększeniu o tym, jak mogą w kolejnych miesiącach wyglądać relacje na linii Waszyngton-Pekin, mówił prof. Akio Takahara, japoński ekspert ds. Chin.
rozwiń zwiń