Będzie specjalny prokurator ds. rosyjskich ingerencji w kampanię w USA

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:51
Były dyrektor FBI Robert Mueller został mianowany przez Departament Sprawiedliwości USA specjalnym prokuratorem, którego zadaniem będzie nadzorowanie federalnego śledztwa w sprawie zarzutów o mieszanie się Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku. Donald Trump nazwał śledztwo "polowaniem na czarownice". O kłopotach Donalda Trumpa mówił w audycji Świat w Południe amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 19.05.2017 Artur Wróblewski: „Jeśli będzie wskazanie na konszachty, które umoczą Trumpa, to będą sformułowane artykuły impeachmentu”.
Robert Mueller, były dyrektor FBI
Robert Mueller, były dyrektor FBIFoto: EPA/SHAWN THEW

Zarzuty o ingerencję rosyjską w kampanię spowodowały, że opozycyjni Demokraci zaczęli domagać się w zeszłym tygodniu powołania specjalnego prokuratora, a ostatnio nawet postawienia prezydenta w stan oskarżenia (impeachmentu). Według Artura Wróblewskiego prokurator Mueller ma być specjalnym nadzorcą, który sprawdzi czy ktoś jest winny w sprawie współpracy sztabu Trumpa z Rosjanami.

- Tych kontaktów było według różnych źródeł około 20. 6 czy 8 rozmów telefonicznych i 12 wymian e-maili oraz SMS-ów między grupą Trumpa a Rosjanami. Nie wiemy o czym panowie rozmawiali, pytanie czy rozmowy dotyczyły zniesienia sankcji lub wycieku e-maili Hillary Clinton. Jeśli były takie rozmowy, to na pewno Kreml dysponuje takimi nagraniami i nigdy nie wyjdą na wierzch – wskazywał amerykanista.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, były dyrektor FBI Robert Mueller jest przedstawiany jako apolityczny – Dochodzenie FBI przejmuje Mueller i prowadzi jako niezależny prokurator. Po śledztwie mogą pojawić się zarzuty karne, a sprawa może zostać przekazana do sądu. Jeśli będzie wskazanie na konszachty, które umoczą Trumpa, to będą sformułowane artykuły impeachmentu. Wtedy sprawa trafi do Senatu i potrzeba będzie dwóch trzecich głosów, by wyrzucić Trumpa. Demokraci mają tylko 48 senatorów, więc na razie wydaje się to mało prawdopodobne – mówił Wróblewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 12:34

rosja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odwołanie szefa FBI. "Jest wiele niewiadomych"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 13:15
- Nikt nie wie dlaczego Donald Trump odwołał szefa FBI, a z Białego Domu płyną sprzeczne informacje. Trump twierdzi, że Jamesa Comeya odwołał, bo nie potrafił poradzić sobie ze śledztwem prowadzonym przeciwko Hillary Clinton – powiedział w audycji Gorąca Planeta dr Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poważne oskarżenia pod adresem prezydenta Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 14:41
Były szef FBI James Comey twierdzi, że prezydent USA domagał się zamknięcia śledztwa w sprawie kontaktów z Rosją swego byłego doradcy generała Michaela Flynna. Natomiast dziennik „The Washington Post”  zarzucił Trumpowi, że podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji ujawnił ściśle tajne informacje wywiadu. O kłopotach Trumpa mówił w audycji Świat w Południe Tomasz Zalewski, wieloletni korespondent „Polityki” i Polskiej Agencji Prasowej w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapaść w gospodarce USA. "Powinniśmy przygotować się na negatywny scenariusz"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 11:03
W nocy z 17 na 18 maja wyniki agencji ratingowej Standard & Poor’s spadły blisko o 2 proc. Podobne spadki odnotowały inne amerykańskie agencje ratingowe. To wynik zawirowań politycznych. Coraz więcej jest obaw co do tego, że Donald Trump będzie w stanie przeforsować swój program pobudzenia gospodarki, cięcia podatków i inwestycji publicznych. O możliwych reperkusjach w Polsce i Europie rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Monika Kurtek (Bank Pocztowy), ekonomista Marek Zuber i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
rozwiń zwiń