Szczyt G20 z Koreą Północną w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:53
Korea Północna w ostatnich dniach dokonała testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Incydentem ma zająć się Rada Bezpieczeństwa ONZ, a kwestia zagrożenia ze strony Pjongjangu ma również być jednym z tematów zbliżającego się szczytu G20 w Hamburgu. W Świecie w Południe komentarz Rafała Tomańskiego z Polskiej Agencji Prasowej.
Audio
Start międzykontynentalnej rakiety balistycznej  Hwasong-14.
Start międzykontynentalnej rakiety balistycznej Hwasong-14.Foto: PAP/EPA/KCNA HANDOUT

Korea Północna we wtorek oświadczyła, że z sukcesem przeprowadziła test międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Tego typu pociski mają zasięg przekraczający 5 tysięcy 500 kilometrów. Według ekspertów, wystrzelona rakieta, która ostatecznie spadła do Morza Japońskiego, teoretycznie mogłaby dolecieć do amerykańskiej Alaski.

Korea Południowa domaga się, by w związku z tym incydentem Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje na Koreę Północną. Temat ma również być poruszony w czasie zbliżającego się szczytu grupy G20 w Hamburgu.

Więcej w rozmowie z Rafałem Tomańskim.

Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/PAP

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.07.17

Godzina emisji: 12.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Tomański: Korea Płn. testuje broń w rocznice urodzin Kim Ir Sena

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 13:31
W ostatnich dniach Amerykanie skierowali grupę uderzeniową okrętów wojennych w rejon Półwyspu Koreańskiego. Misja marynarki wojennej USA jest prowadzona w momencie rosnącego napięcia w związku z próbami rakiet balistycznych Korei Północnej. W Świecie w Południe o polityce Pjongjangu mówił Rafał Tomański, korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Pekinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program rakietowy Korei Północnej. "Mamy do czynienia z niebywałym przyspieszeniem"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:25
Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny, który przeleciał około 800 km i spadł do Morza Japońskiego. Próba rakietowa została potępiona przez nowego prezydenta Korei Płd. Mu Dze Ina i Radę Bezpieczeństwa ONZ. O teście rakietowym Korei Płn. mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny test rakietowy Korei Północnej. "Chcą być uznani za mocarstwo nuklearne"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 20:00
Komunistyczna Północ, pomimo krytyki społeczności międzynarodowej, od początku tego roku regularnie dokonuje testów pocisków balistycznych. Według południowokoreańskich źródeł wojskowych, tym razem testowano rakietę krótkiego zasięgu typu Scud. Przywódcy G7 na swoim ostatnim spotkaniu uznali za priorytetową kwestię Korei Północnej. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coś ewidentnie zmienia się w północnej Korei"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 22:01
- Korea Północna była i będzie straszakiem. Nikt nie zaryzykuje konfliktu, w którym może zginąć co najmniej milion osób. Może to być trudna politycznie rozgrywka, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał ryzykować taką ofiarą. Nie będzie więc konfliktu zbrojnego, będzie dyplomacja – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent PAP w Pekinie Rafał Tomański. Gość odniósł się w ten sposób m.in. do relacji Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną.
rozwiń zwiń