Rada Bezpieczeństwa ONZ nakłada nowe sankcje na Koreę Płn.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 13:37
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że nie mają zamiaru zaprzestać prac nad systemem broni rakietowej i grożą Amerykanom „konsekwencjami”. O polityce sankcji wobec reżimu Kimów mówił w audycji Świat w Południe amerykanista Artur Wróblewski z Uniwersytetu Łazarskiego.
Audio
  • 07.08.2017 Artur Wróblewski: Kim Dzong Un ma dwie obsesje – program rakietowy i nuklearny
Rada Bezpieczeństwa głosuje nad rezolucją zatwierdzającą nowe sankcje dla Korei Północnej
Rada Bezpieczeństwa głosuje nad rezolucją zatwierdzającą nowe sankcje dla Korei PółnocnejFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Nowa jednomyślnie przyjęta rezolucja przewiduje ograniczenie dochodów KRLD z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią. Zgodnie z rezolucją przygotowaną przez USA embargo na eksport z Korei Północnej obejmie węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza. Przewiduje ona również zakazy zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach, zakładania nowych i wspierania istniejących spółek joint venture z Koreą Płn. Według Artura Wróblewskiego nowe sankcje nie zmienią polityki Korei Północnej.

- Lider Korei Płn. Kim Dzong Un wydaje się nieprzeniknioną postacią i całkowicie odporną na sankcje. Oprócz sankcji ONZ mamy też sankcje amerykańskie, unijne i japońskie. Pamiętajmy, że KRLD to dyktatura, która jest jednym, wielkim obozem pracy. Kim Dzong Un ma dwie obsesje – program rakietowy i nuklearny. Skromne dochody z handlu zagranicznego, które zostaną po nałożeniu sankcji mogą mu wystarczyć na ich podtrzymywanie – mówił gość Polskiego Radia 24.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi powiedział po spotkaniu w niedzielę w Manili z ministrem spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jongiem Ho, że wezwał go do przestrzegania rezolucji ONZ. 90 proc. dochodów z handlu Korei Płn. pochodzi z wymiany z Chinami. Jak podkreślał amerykanista, Chiny są najważniejszym sąsiadem Korei Płn.

- KRLD to jest tak naprawdę produkt chiński, pokrewny ideologicznie. To dzięki chińskim ochotnikom Północ nie przegrała wojny koreańskiej. Chińczycy popierają rezolucje ONZ, a następnie po cichu je sabotują. Od 1953 roku były już 22 rezolucje ONZ przeciwko Korei Płn. W tym roku reżim północnokoreański przeprowadził 12 testów rakietowych. Kim Dzong Un narzuca wysokie tempo testom balistycznym, ponieważ boi się skończyć tak jak Kaddafi lub Saddam Husajn, którzy zrezygnowali ze swoich programów rakietowych.– powiedział Wróblewski.

Korea Północna przeprowadziła 29 lipca drugą już próbę międzykontynentalnej rakiety ICBM. - Całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu - powiedział nazajutrz przywódca reżimu Kim Dzong Un. Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR

______________________ 

Data emisji: 07.08.2017

Godzina emisji: 12:39


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program rakietowy Korei Północnej. "Mamy do czynienia z niebywałym przyspieszeniem"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:25
Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny, który przeleciał około 800 km i spadł do Morza Japońskiego. Próba rakietowa została potępiona przez nowego prezydenta Korei Płd. Mu Dze Ina i Radę Bezpieczeństwa ONZ. O teście rakietowym Korei Płn. mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna testuje kolejne rakiety

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 15:09
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zdecydowanie potępiła test rakietowy przeprowadzony przez Koreę Północną. Rada zaapelowała też do wszystkich państw o zaostrzenie sankcji wymierzonych w Pjongjang oraz zażądała od Korei Północnej "zaprzestania dalszych testów jądrowych oraz balistycznych". W Polskim Radiu 24 komentarz Pawła Behrendta z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coś ewidentnie zmienia się w północnej Korei"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 22:01
- Korea Północna była i będzie straszakiem. Nikt nie zaryzykuje konfliktu, w którym może zginąć co najmniej milion osób. Może to być trudna politycznie rozgrywka, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał ryzykować taką ofiarą. Nie będzie więc konfliktu zbrojnego, będzie dyplomacja – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent PAP w Pekinie Rafał Tomański. Gość odniósł się w ten sposób m.in. do relacji Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt G20 z Koreą Północną w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:53
Korea Północna w ostatnich dniach dokonała testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Incydentem ma zająć się Rada Bezpieczeństwa ONZ, a kwestia zagrożenia ze strony Pjongjangu ma również być jednym z tematów zbliżającego się szczytu G20 w Hamburgu. W Świecie w Południe komentarz Rafała Tomańskiego z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Chin przy ONZ: to USA i Korea Płn muszą dążyć do zmniejszenia napięć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:10
– To Stany Zjednoczone i Korea Północna, a nie Chiny, powinny postarać się o zmniejszenie napięć i powrót do negocjacji w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – oświadczył w poniedziałek ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi. W piątek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej. O napięciu w tej części Azji mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń