Korea Północna grozi USA. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 14:14
Korea Północna zagroziła atakiem w okolicach zależnej od Stanów Zjednoczonych wyspy Guam, na której znajdują się amerykańskie strategiczne bazy wojskowe na Pacyfiku. Wcześniej prezydent Donald Trump ostrzegł Koreę Północną, że groźby pod adresem USA spotkają się z "ogniem i furią". W Świecie w Południe rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.
Audio
  • 10.08.17 Korea Północna grozi USA. Komentarz eksperta
Baza USA na wyspie Guam
Baza USA na wyspie GuamFoto: AFP/EAST NEWS

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, za rzecznikiem sił zbrojnych Korei Północnej, że Pjongjang "starannie analizuje plan operacyjny wzniecenia ognia w rejonach wokół Guamu za pomocą rakiet balistycznych średniego i dalekiego zasięgu Hwasong-12".

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga, wystrzelenie rakiet w pobliże wyspy Guam mogłoby wywołać daleko idące konsekwencje. – Tam znajduje się najważniejsza baza amerykańska na Pacyfiku. Wyspa jest wielkim magazynem, tam zgromadzone są środki na potencjalny konflikt na Dalekim Wschodzie – wyjaśniał ekspert, zaznaczając, że na Guam znajduje się m.in. arsenał nuklearny.

Gdyby koreańskie rakiety rzeczywiście dotarły w pobliże wyspy, byłoby to z perspektywy Waszyngtonu dużym problemem. – Pjongjang pokazałby, że baza na Guam jest dostępna w kontekście potencjalnego ataku. Byłby to poważny cios dla amerykańskiej strategii na Pacyfiku. Okazałoby się bowiem, że wyspa nie jest bezpieczna – pointował Andrzej Talaga.

Według północnokoreańskiej agencji prasowej, ewentualny atak w okolice Guam zależy już wyłącznie od decyzji Kim Dzong Una.

Kilka dni temu Rada Bezpieczeństwa ONZ objęła komunistyczną Koreę kolejnymi sankcjami. Zostały one przyjęte jednogłośnie, ze względu na rosnące zagrożenie ze strony Korei Północnej. W ostatnich tygodniach Pjongjang dwukrotnie, z powodzeniem, testował rakiety balistyczne dalekiego zasięgu. Władze Japonii uważają też, że Korea Północna zdołała stworzyć własną technologię miniaturyzacji ładunku jądrowego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/PAP

Świat w południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 10.08.17

Godzina emisji: 12.45


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program rakietowy Korei Północnej. "Mamy do czynienia z niebywałym przyspieszeniem"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:25
Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny, który przeleciał około 800 km i spadł do Morza Japońskiego. Próba rakietowa została potępiona przez nowego prezydenta Korei Płd. Mu Dze Ina i Radę Bezpieczeństwa ONZ. O teście rakietowym Korei Płn. mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump w Polsce o Korei Północnej. „O tym mówi świat”

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 11:51
Po spotkaniu „w cztery oczy” z prezydentem Andrzejem Dudą, Donald Trump odniósł się m.in. do niestałej obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od przyszłego roku. – Warszawa dołącza do Rady w bardzo krytycznym czasie. Nie tylko musimy chronić nasze narody przed terroryzmem, ale też musimy zmierzyć się z zagrożeniem ze strony Korei Północnej – powiedział amerykański przywódca. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Zbigniewa Lewickiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dra Michała Kuzia z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:33
Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnią rzeczą na jaką zdecydowałaby się Korea Płn. jest użycie siły"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:09
Pjongjang zapowiada "tysiąckrotną zemstę" za surowe, bezprecedensowe sankcje nałożone przez ONZ. Amerykańska administracja zdecydowanie zaostrza kurs wobec północnokoreańskiego reżimu, a w tle swoje interesy rozgrywają inne mocarstwa. O tym, jakie to interesy i na ile groźny jest Kim Dzong Un, mówił w Światowej Szachownicy Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń