Niemcy: Merkel i Schulz tracą w sondażach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 13:44
CDU utrzymuje zdecydowaną przewagę nad SPD, ale poparcie dla partii Angeli Merkel spada. Sondaże pokazują, że Niemcy nie chcą już tak zwanej wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD. Schulz zapowiada, że chce być liderem SPD nawet po ewentualnej porażce w wyborach. O nadchodzących wyborach w Niemczech w audycji Świat w Południe mówiła Karolina Libront z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • 11.08.2017 Karolina Libront: Schulz nie ma wielkiej charyzmy, a hasła, które wybrał nie do końca odpowiadają temu, co Niemcy chcieliby usłyszeć
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Z politycznej działalności Merkel zadowolonych jest 59 proc. uczestników ankiety - o 10 pkt. proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Aprobatę dla polityki Schulza wyraziło 33 proc., co oznacza spadek w ciągu miesiąca o 4 pkt proc. Kierowany przez Merkel blok polityczny CDU/CSU nadal utrzymuje zdecydowaną przewagę (39 proc.) nad SPD (24 proc.). Wśród mniejszych partii poparcie rozkłada się następująco - Lewica ma 9 proc., a Zieloni, AfD i FDP po 8 proc. Według Karoliny Libront koalicji CDU/CSU jest mocna w sondażach, mimo obecnego spadku.

– Temat uchodźczy już się zgrał i rząd Angeli Merkel odzyskuje poparcie po spadku w notowaniach w 2015 roku, gdy mieliśmy nasilenie kryzysu uchodźczego. Z kolei pan Schulz nie ma wielkiej charyzmy, a hasła, które wybrał nie do końca odpowiadają temu, co Niemcy chcieliby usłyszeć. Niemcy są zadowoleni ze swojej pozycji międzynarodowej, mają także sporą nadwyżkę handlową  – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała ekspertka, Niemcy mają długą historię kanclerzy, którzy rządzili przez wiele lat. – W Niemczech jest tak, że jeżeli się ktoś sprawdza, to może liczyć na wdzięczność wyborców w długim terminie. Martin Schulz mógł liczyć na efekt nowości, gdy ogłosił, że będzie się ubiegał o fotel kanclerza. Jednak im dłużej pozostaje w wyścigu, tym mniej ma do zaoferowania – mówiła Libront.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/kk/PAP

______________________

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 12:41


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Angela Merkel otworzyła szeroko swoje ramiona i nie jest w stanie pomieścić uchodźców”

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 17:36
- Pytanie czy procedura Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców to straszak na kraje Grupy Wyszehradzkiej. Ta cała procedura może potrwać kilka lat, a nie wydaje mi się, by problem kryzysu uchodźczego można było odłożyć na później. Interes gospodarczy silniejszych państw wygrywa - powiedziała w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska, z klubu Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd SPD. "Schulz robi dobrą minę do złej gry"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 11:34
W Dortmundzie spotykają się politycy niemieckiej socjaldemokracji. Będą rozmawiać o programie wyborczym. O kondycji SPD i przywództwie Martina Schulza w partii mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kędzierski (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Schulz krytykuje Merkel. Polska w tle

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 11:55
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zarzucił Angeli Merkel w niedzielę podczas zjazdu socjaldemokratów w Dortmundzie bierność wobec rządów Węgier i Polski, kwestionujących jego zdaniem tolerancję i otwartość. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Piotra Wawrzyka, europeisty z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja przedwyborcza w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 20:22
Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że jest przeciwny kontynuowaniu koalicji z partiami chadeckimi CDU i CSU. Wśród powodów polityk SPD wymienił forsowany przez Angelę Merkel plan zwiększania wydatków na wojsko. O tym, czy jest to rzeczywisty powód, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Jendroszczyk z Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń