Liban: Rola Hezbollahu w państwie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 13:00
– Hezbollah, na początku swojego istnienia zakwalifikowany jako organizacja terrorystyczna, dziś jest organizacją społeczną, polityczną i militarną – mówił w Świecie w Południe Mariusz Borkowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu. 14 sierpnia mija 11 lat od zakończenia II wojny libańskiej.
Audio
Wiec poparcia Hesbollachu w 11 rocznicę zakończenia wojny z Izraelem.
Wiec poparcia Hesbollachu w 11 rocznicę zakończenia wojny z Izraelem.Foto: PAP/EPA/ZYAD SHOUFI

W lipcu 2006 roku Hezbollah zaatakował przygraniczne miejscowości izraelskie, raniąc i zabijając kilku żołnierzy, a także porywając dwóch innych. W odpowiedzi Izrael za pomocą artylerii zaatakował Liban, niszcząc m.in. infrastrukturę cywilną. Jednym z założeń porozumienia pokojowego miało być zlikwidowanie Hezbollahu. Do tego jednak nie doszło, a sama partia dziś odgrywa niebagatelną rolę w Libanie.

– To najważniejsza siła militarna w tym kraju. Jednostki partii są dobrze wyszkolone, mają dobry sprzęt. Siły libańskie nie mogły dwukrotnie wypędzić z pogranicza libańsko-syryjskiego radykalistów z An-Nusry, a Hezbollah w lipcu zmiótł to ugrupowanie – mówił w PR24 Mariusz Borkowski. – Siły Hezbollahu obecnie skuteczniej bronią interesów Libanu niż regularne wojsko. To zmienia nastawienie do Hezbollahu wśród ludności kraju – pointował ekspert.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24

____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 14.08.17

Godzina emisji: 12.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak