Północnokoreańska rakieta przeleciała nad Japonią

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:19
Japonia i Stany Zjednoczone zwiększą presję na Koreę Północną – poinformował szef japońskiego rządu. Shinzo Abe po wystrzeleniu we wtorek przez komunistyczną Koreę rakiety średniego zasięgu, rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. O próbie rakietowej w audycji Świat w Południe mówił Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • 29.08.2017 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja o próbie rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północną
Komunikaty o przeprowadzonej próbie rakietowej na ulicach Tokyo, Japonia, 29.08.2017.
Komunikaty o przeprowadzonej próbie rakietowej na ulicach Tokyo, Japonia, 29.08.2017. Foto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Zdaniem gościa, Koreańczycy często podejmują kroki, które my intepretujemy jako jednoznaczne pogwałcenie naszych zasad, gdy tymczasem są to działania na granicy.Poza tym jest czynnik niedoskonałości technicznej przy tego typu broni, jeśli jest pocisk wystrzeliwany, może się rozlecieć w powietrzu i elementy spadają na ludność cywilną, to jest niebezpieczne – wskazywał.

Oskar Pietrewicz wyjaśniał, że mamy sytuację, w której Koreańczycy mają wysoce zaawansowany program rakietowy i kolejne próby służą uwiarygodnieniu tego, co mówią. – To kolejny pokaz tego, że za słowami idą czyny, ale nie postrzegałbym tego jako elementu tego, że za tydzień zaatakują, to nie jest w ich interesie – ocenił.

Po wcześniejszych dwóch udanych próbach rakiet dalekiego zasięgu Rada Bezpieczeństwa ONZ objęła Pjongjang dotkliwymi sankcjami gospodarczymi. W ocenie gościa, „założenie, że odetniemy Koreańczyków od dostaw podzespołów jest błędne”. – Cale myślenie zachodu polegało na tym, że za pomocą sankcji zapobiegniemy rozwojowi potencjału nuklearnego. Ale sankcje nie przeszkodziły przez te 20 parę lat w rozwoju, najwyżej go spowolniły. Koreańczycy zaczerpnęli myśl technologiczną od innych krajów, ale od wielu lat produkują na własną rękę – podkreślił. Oskar Pietrewicz przekonywał, że Korea Północna okupiła zbrojenie się gigantycznymi kosztami i „są tuż, tuż przed miniaturyzacją”. – Pytanie, czy nadal należy mówić, że pod jakimś warunkiem wyrzekną się tego – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/ip

Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.08.2017

Godzina emisji: 12:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napięcia między Pekinem i Pjongjangiem

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 21:35
Chiny wywierają presję na Koreę Północną, by powstrzymać ją przed dalszymi prowokacjami - zapewnia prezydent Donald Trump. Północnokoreańska agencja prasowa oskarża Chiny o podważanie dobrych relacji ze względu na krytyczne komentarze w mediach. Chińskie MSZ odpowiada zaś, że chce być dobrym sąsiadem komunistycznej Północy. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówił w audycji Świat w Powiększeniu analityk Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump w Polsce o Korei Północnej. „O tym mówi świat”

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 11:51
Po spotkaniu „w cztery oczy” z prezydentem Andrzejem Dudą, Donald Trump odniósł się m.in. do niestałej obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od przyszłego roku. – Warszawa dołącza do Rady w bardzo krytycznym czasie. Nie tylko musimy chronić nasze narody przed terroryzmem, ale też musimy zmierzyć się z zagrożeniem ze strony Korei Północnej – powiedział amerykański przywódca. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Zbigniewa Lewickiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dra Michała Kuzia z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Chin przy ONZ: to USA i Korea Płn muszą dążyć do zmniejszenia napięć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:10
– To Stany Zjednoczone i Korea Północna, a nie Chiny, powinny postarać się o zmniejszenie napięć i powrót do negocjacji w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – oświadczył w poniedziałek ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi. W piątek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej. O napięciu w tej części Azji mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:33
Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń