Kontrowersje wokół TTIP

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 20:20
W audycji „Szukając dziury w całym” prof. Konrad Świrski i Rafał Górski rozmawiali o kontrowersjach wokół Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu (TTIP). Europejczycy protestują przeciw zawarciu porozumienia. Natomiast Amerykanie wyliczają korzyści zawarcia umowy TTIP.
Audio
  • 19.05.16 Prof. Konrad Świrski i Rafał Górski w audycji „Szukając dziury w całym” o kontrowersjach wokół TTIP
Działacze Greenpeace wspięli się na elewację wieżowca Kio Towers, aby zaprotestować przeciwko umowie TTIP negocjowanej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską
Działacze Greenpeace wspięli się na elewację wieżowca Kio Towers, aby zaprotestować przeciwko umowie TTIP negocjowanej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską Foto: EPA/SERGIO BARRENECHEA

TTIP jest negocjowany od 2013 roku i jego cel stanowi utworzenie strefy wolnego handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unia Europejską. Przeciwnicy umowy zwracają uwagę, że amerykańskie restrykcje względem rolnictwa i produktów spożywczych są o wiele bardziej liberalne niż europejskie.

Prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej stwierdził w Polskim Radiu 24, że negocjacje TTIP trwają, a europejska opinia publiczna nie zna warunków tej umowy.

– Unia Europejska negocjuje kluczową dla nas wszystkich umowę, a wciąż nie wiemy, co w niej jest. Finalne zapisy TTIP wyglądają inaczej i niosą poważne zagrożenia, co wywołało protesty choćby we Francji – powiedział ekspert.

Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich ocenił, że w tym roku nie dojdzie jeszcze do zawarcia TTIP. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wynegocjowana jest inna umowa, zbliżona do TTIP, a mianowicie CETA ustalająca relacje między UE a Kanadą.

– Amerykańskie korporacje wykorzystując umowę CETA i swoje oddziały w Kanadzie mogłyby wykorzystywać przepisy porozumienia CETA do działań, które chciałyby przeprowadzać w ramach TTIP – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.  

Na 590 spotkań, które miały przygotować stanowisko #UE ws. #TTIP, 90 proc. z nich było spotkaniami z przedstawicielami korporacji.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/gm/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także