X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ZUS utrudnia Polakom prowadzenie przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 20:09
Nie brak w Polsce opinii, że ZUS wykańcza polskich przedsiębiorców. O tym, dlaczego jest dla nich tak uciążliwy i co jeszcze może czekać przedsiębiorców ze strony tej instytucji, rozmawiali w programie Szukając dziury w całym Dariusz Ćwik i Grzegorz Blak (Stowarzyszenie Poszkodowanych Przedsiębiorców RP) i Paweł Budrewicz (Centrum im. Adama Smitha).
Audio
  • 22.09.16 Paweł Budrewicz: „ZUS to instytucja służąca represji finansowej polskich rodzin, nie tylko przedsiębiorców. To instytucja powołana do gnębienia”.
Starcie z ZUS-em może być dla przedsiębiorcy poważnym wyzwaniem.
Starcie z ZUS-em może być dla przedsiębiorcy poważnym wyzwaniem.Foto: fot.Glow Images/East News

Kilka lat temu ZUS zakwestionował tzw. pracę nakładczą. Przedsiębiorcy wybrali wówczas niższe składki, bo prawo na to zezwalało. ZUS po pewnym czasie zaczął jednak to kwestionować.

Jak podkreślił Dariusz Ćwik w odpowiedzi na zaistniałą sytuację powstała tzw. ustawa umorzeniowa. - Nie jest ona tym, czego chcieliśmy w 100 proc. ale jest zadowalającym wynikiem, bo oddłużyła przedsiębiorców z fikcyjnego długu spreparowanego przez ZUS – wyjaśnił gość. Dodał, że był to wynik zdecydowanej postawy przedsiębiorców i demonstracji, które odbyły się w tym czasie w Warszawie.

Grzegorz Blak zwrócił z kolei uwagę na inny problem. - W naszym kraju jest dosyć spora grupa, licząca kilkadziesiąt tysięcy osób, która niewiele zarabia ze swojej działalności. Są to kwoty rzędu kilkanaście, dwadzieścia tysięcy zł rocznie – podkreślił Blak. - Przy takich dochodach rocznych składka na ZUS w wysokości ponad 1100 zł miesięcznie to ogromne obciążenie nierzadko zajmujące prawie całe dochody tej osoby uzyskane z działalności – wyjaśnił. Blak dodał, że takie osoby, często są zmuszone do szukania innych rozwiązań, które ograniczą wydatki na ZUS.

Jak zaznaczył Paweł Budrewicz, „ZUS to instytucja służąca represji finansowej polskich rodzin”. - Nie chodzi tylko o przedsiębiorców. ZUS jest generalnie instytucją powołaną do gnębienia. Tak to odbieram, bo pożytek z ZUS jest żaden, natomiast to jest instytucja, która zajmuje się pobieraniem bardzo specyficznego podatku, z którego nic nie wynika – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Tu znajdziecie inne audycje z cyklu "Szukając dziury w całym" Łukasza Warzechy

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 22.09.16

Godzina emisji: 19:15

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Blejk2016-09-26 15:23 Zgłoś
do asko.bp. Prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Poszkodowanych Przedsiębiorców RP (SPPRP) w celu współpracy związanej z tematyką audycji.
asko.bp2016-09-24 10:36 Zgłoś
Jeżeli chce Pan dalej interesować się tym tematem bardzo proszę o kontakt. Przedstawimy wiele przykładów z rozpraw sądowych , postępowaniem ZUS , MPRiPS , litewskich sądów oraz SODRY . Niestety napisałem elaborat a okazuje się,że tylko 2000 znaków.
Zobacz także

Czytaj także

Pozycja Angeli Merkel po sylwestrowych napaściach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 20:30
W audycji „Szukając dziury w całym” goście dr Marek Cichocki i Krzysztof Rak rozmawiali o tym, jak sylwestrowe incydenty w Kolonii i innych niemieckich miastach wpłyną na notowania Angeli Merkel. – Niemcy mają dziś trzy problemy: migracja, migracja i migracja – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe mity historyczne

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 20:30
Jak wyważyć racje pomiędzy tworzeniem narodowych mitów nawiązujących do historii a krytycznym osądem tego, co nam się w historii przydarzyło? Na to pytanie odpowiadali goście Łukasza Warzechy w audycji Szukając Dziury w Całym – Krzysztof Bosak (Fundacja „Europa Media”) i Piotr Gursztyn (TVP Historia).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy każda władza degeneruje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 21:07
W kontekście sprawowania rządów często mówi się o degeneracji. O formach, a także sposobach zapobiegania degeneracji władzy rozmawiali w programie Szukając dziury w całym historyk Sławomir Koper, dr Michał Kuź (Nowa Konfederacja) i politolog dr Rafał Matyja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 20:10
Czy grożą nam wyłączenia prądu? Czy jesteśmy na dobrej drodze do dywersyfikacji dostaw ropy i gazu? Na czym polega bezpieczeństwo energetyczne kraju? M.in. te pytania padły w audycji Szukając Dziury w Całym. Odpowiadali na nie goście Polskiego Radia 24 – Piotr Maciążek (Defence24) oraz Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
rozwiń zwiń