Rocznica przewrotu majowego. „Mit Piłsudskiego jest fałszywy”

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:27
12 maja 1926 rozpoczął się przewrót majowy. Jaką rolę odegrał w nim Piłsudski? - Był moment kiedy Polacy byli na krawędzi zagłady jako naród, wtedy mity pozwalały nam żyć i dlatego sobie pewne mity produkowaliśmy. Mit marszałka Piłsudskiego jest jednym z nich. Piłsudski był zawsze postacią kontrowersyjną, mającą zarówno gorących wyznawców, jak i zajadłych wrogów. Bezdyskusyjną legendą stał się dopiero w latach 80. – tak o marszałku Piłsudskim mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” i autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
Audio
  • 02.05.2017 Rafał Ziemkiewicz: „11 listopada Piłsudski robi za dynię na Halloween – jest wszędzie”.
12 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego.
12 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego. Foto: wikipedia.com

Według gościa Polskiego Radia 24 kult Marszałka jest fałszywym wyobrażeniem. – Musiał przyjść wielki komendant i wziąć za mordę kłótliwy naród, dopiero wtedy stworzył państwo i był porządek. Zamach majowy był usprawiedliwiany partyjniackimi rządami i chaosem w kraju. Trzeba pamiętać, że dzisiejsza wojna polsko-polsko nijak się miała do tej z dwudziestolecia międzywojennego – mówił Rafał Ziemkiewicz.

Jak podkreślał autor, materiały propagandowe sanacji były cytowane bezkrytycznie przez wielu historyków. – To tak jak byśmy opisywali stan wojenny opierając się tylko na „Żołnierzu Wolności”. Reżim sanacji po 1926 roku szukał legitymizacji i mocno naginał, czasami wręcz fałszował historię. Np. organizacja bojowa PPS nie liczyła się z ludnością cywilną, która ginęła od bomb i strzałów na ulicach – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Ziemkiewicza to zwycięzcy piszą historię i tak samo było w przypadku Piłsudskiego. – To piłsudczycy napisali historię XIX wieku, sprowadzając odzyskanie niepodległości do jednej osoby, tak jak w przypadku Wałęsy. Piłsudski rządził dłużej niż Wałęsa, a po jego rządach nastąpiła katastrofa II wojny światowej, która wszystkie spory unieważniła. W latach 80. Piłsudski świetnie się nadawał na mit, ponieważ pogonił bolszewików w 1920 roku – stwierdził publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/kk

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 02.05.2017

Godzina emisji: 22:09


Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Marlowe P.2017-05-18 18:23 Zgłoś
Mam przekorne wrażenie, że pan Ziemkiewicz kąsając Piłsudskiego, odgryza się panu Łysiakowi za "Krwawą {krytykę}". Strasznie musiał pana dotknąć "ów rozdział", skoro mimo "posługi u Naczelnika Kaczego", lustruje waszmość jego ideały :D. Pozdrawiam.
Marlowe P.2017-05-18 15:45 Zgłoś
Mam przekorne wrażenie, że pan Ziemkiewicz kąsając Piłsudskiego, odgryza się panu Łysiakowi za "Krwawą {krytykę}". Strasznie musiał pana dotknąć "ów rozdział", skoro mimo "posługi u Naczelnika Kaczego", lustruje waszmość jego ideały :D. Pozdrawiam.
Marlowe P.2017-05-18 14:14 Zgłoś
Mam przekorne wrażenie, że pan Ziemkiewicz kąsając Piłsudskiego, odgryza się panu Łysiakowi za "Krwawą {krytykę}". Strasznie musiał pana dotknąć "ów rozdział", skoro mimo "posługi u Naczelnika Kaczego", lustruje waszmość jego ideały :D. Pozdrawiam.

Czytaj także

179. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. "Potrafił ująć nawet wrogów"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 09:28
- Marszałek Piłsudski żył bardzo skromnie. Tuż po przewrocie majowym ustanowił sobie wynagrodzenie w wysokości 1,5 tys. zł, co było na tamte czasy pensją wicekonsula w średnim kraju. Pod koniec życia zarabiał 2 tys. zł, podczas gdy jego podwładny, dyrektor Państwowych Zakładów Inżynierii otrzymywał 2,5 tys. zł – podkreślił w Polskim Radiu 24 Maksymilian Sokół-Potocki z Centralnej Biblioteki Wojskowej. O marszałku Józefie Piłsudskim, w kontekście 179 rocznicy jego urodzin, opowiadał w Polskim Radiu 24 także dr Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiemy, a czego nie wiemy o Piłsudskim?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 14:01
Józef Piłsudski był bez wątpienia wybitnym przywódcą, działaczem niepodległościowym i mężem stanu. W audycji Wszystko jest Historią prof. Paweł Duber z Muzeum Józefa Piłsudskiego, mówił m.in. o tym, jak życie prywatne marszałka wpływało na jego decyzje polityczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 15:01
Joseph Conrad, Stanisław Ulam, Jan Czochralski, Kazimierz Funk, Ludwik Hirszfeld czy Rudolf Weigl to tylko niektóre z postaci, którym poświęcono uwagę w darmowej e-książce "Historie Polaków, którzy zmienili świat". O przedsięwzięciu mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaszczyszyn z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: z Romanem Dmowskim istnieje dziś problem społeczny

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 14:09
2 stycznia 1939 zmarł Roman Dmowski - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. O jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej mówił w programie Wszystko Jest Historią historyk prof. Jan Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowie II RP. "Zabrakło przedstawicieli niepodległościowej lewicy"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 23:00
Sejm przyjął ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski. Za "ojców II RP", uznaje ona, oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. – Bardzo dobrze, że politycy zdali sobie sprawę z wagi takiego wydarzenia. Jednak ten konsensus trochę się załamuje, jeśli chodzi o selekcję bohaterów – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń