Akcyza – podatek, od którego nie ma ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 13:51
Akcyza jest jednym z podatków pośrednich, które zazwyczaj są mniej widoczne na co dzień niż podatek dochodowy. O tym czemu służą podatki akcyzowe i jak wpływają na rynek mówili w audycji Szukając Dziury w Całym Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i mec. Jacek Cieplak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Audio
  • 01.08.2017 Andrzej Sadowski, Radosław Żydok, Jacek Cieplak o akcyzie i innych podatkach.
Akcyza stanowi ok. 30 proc. ceny paliwa na stacjach benzynowych
Akcyza stanowi ok. 30 proc. ceny paliwa na stacjach benzynowychFoto: East News/MONKPRESS

Akcyza to podatek nakładany na niektóre dobra konsumpcyjne. Opodatkowaniu akcyzą podlegają dobra konsumpcyjne, które nie mają zamienników, jak np. paliwa, gaz lub używki – papierosy, alkohol. Według Radosława Żydoka akcyza została wymyślona w taki sposób, by nie można było od niej uciec.

– Główna myśl stojąca za akcyzą jest taka, że ma to być podatek skuteczny, dlatego opodatkowuje się rzeczy, z których ciężko jest zrezygnować. Największym wyzwaniem jest w kwestii akcyzy suplementacja dobrami z przemytu lub szarej strefy – powiedział komentator.

W opinii Andrzeja Sadowskiego „najskuteczniejszą metodą, by Polacy stali się bogatsi jest obniżanie podatków”. - Celem obecnego rządu jest zwiększenie dobrobytu obywateli i kapitału przedsiębiorców. Nie da się tego celu uzyskać przez zwiększenie opodatkowania. Polak za średnią płacę może kupić mniej paliwa niż w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Czechach. By zwiększyć szanse Polaków do innych nacji, należy obniżyć podatki – przekonywał gość Polskiego Radia 24.

Jak apelował Jacek Cieplak, przy wprowadzaniu nowych podatków, należy badać branżę. – W Polsce mamy wprowadzane podatki bez oceny skutków regulacji. Trzeba też pamiętać, że kapitał budujemy dopiero od dwudziestukilku lat. Nie możemy się porównywać z Zachodem, gdzie kapitał przedsiębiorców jest zbierany 200-300 lat – mówił mecenas.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/kk

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 01.08.2017

Godzina emisji: 22:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

(Nie)zyskowna akcyza tytoniowa?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 09:20
Agresywna polityka akcyzowa Ministerstwa Finansów przyniosła do sierpnia stratę budżetową w wysokości 530 milionów złotych. Sytuacja wypycha konsumentów do szarej strefy i prowadzi do załamania się wpływów budżetowych z tytułu akcyzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o kwotę wolną od podatku

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 12:04
Upływa termin rozliczenia z fiskusem. Goście „Pulsu Gospodarki” rozmawiali o tym, czy można ułatwić proces rozliczania PIT-ów i jak wysoka powinna być kwota wolna o podatku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie akcyza: stare auta z prywatnego importu przestaną zalewać polskie drogi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 22:25
Rząd planuje wprowadzić zmiany w podatku akcyzowym. Zapowiedzi nowych przepisów, które mogą wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, komentowali w Pulsie Gospodarki Adam Ruciński (BTFG), Cezary Kazimierczak (ZPP) i Rafał Sadoch (DM mBanku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uzdrowić system podatkowy? Jest rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 20:30
Centrum im. Adama Smitha i środowiska przedsiębiorców sygnalizują, że polski system podatkowy wymaga radykalnych zmian. Wspólnie przygotowali jego nową koncepcję. Mówili o niej w audycji Szukając Dziury w Całym Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Katarzyna Gierczak-Grupińska (Fundacja Firmy Rodzinne) oraz Ireneusz Jabłoński (Warsaw Enterprise Institue).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: Jak polityka wpływa na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 10:53
O tym, jaki wpływ spory polityczne mają na sytuację gospodarczą kraju w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Jerzy Bielewicz (finansista).
rozwiń zwiń