Dyrektor PISM: wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 06:01
Katalonia zapowiada ogłoszenie niepodległości po referendum, które według regionalnych władz daje mandat do odłączenia się od reszty Hiszpanii. O możliwych konsekwencjach katalońskiego referendum niepodległościowego, a także o wpływie sytuacji w Katalonii na Unię Europejską mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • 03.10.2017 Sławomir Dębski: „Policja rozpędzająca tłumy nie jest fotogeniczna”.
Demonstracja zwolenników niepodległości Katalonii
Demonstracja zwolenników niepodległości KataloniiFoto: PAP/EPA/JAUME SELLART

Madryt, który uznał referendum za nielegalne i nieważne, twierdzi, że zrobi wszystko co w jego mocy, by utrzymać jedność kraju. Tymczasem premier Katalonii Carles Puigdemont zapewnia, że spełni swoją obietnicę ogłoszenia niepodległości. W starciach między hiszpańską policją a zwolennikami przeprowadzenia referendum rannych zostało prawie 900 osób.

Zdaniem Sławomira Dębskiego Katalończycy dążyli do tego, by obraz medialny pokazywał eskalację konfliktu. - Idea zwolenników wyjścia Katalonii z Hiszpanii była taka, że po bulwersujących starciach, zostanie ogłoszony strajk, a następnie przez parlament zostanie ogłoszona niepodległość, w oparciu o poparcie w referendum. Wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę. Policja rozpędzająca tłumy nie jest fotogeniczna – powiedział dyrektor PISM-u.

Według gościa Polskiego Radia 24 politycznie sprawa przechyla się na korzyść rządu hiszpańskiego. – Hiszpanie dużą wagę przywiązywali do reakcji rządów i instytucji europejskich. Jednoznaczna reakcja Komisji Europejskiej, stwierdzająca, że referendum było niezgodne z konstytucją Hiszpanii, a w związku z tym nielegalne wytrąca argument Katalończyków, legalizujący ich działania polityczne. KE podkreśliła, że nawet w wyniku secesji po legalnym referendum Katalonia znalazłaby się poza UE – mówił Dębski.

W ocenie dyrektora PISM-u w konflikcie nie da się powiedzieć jednoznacznie, że jedna ze stron ma rację. – Nie wystarczy ogłosić niepodległości, trzeba się ubiegać o międzynarodowe uznanie. To ważne z punktu widzenia członkostwa w międzynarodowych organizacjach i zawierania traktatów. Spór miedzy rządem hiszpańskim a władzami Katalonii toczy się o użycie terminu "naród" i "narodowość". Według Hiszpanów można mówić o narodowości katalońskiej, ale jest tylko jeden naród hiszpański – wskazywał Sławomir Dębski.

Według regionalnego rządu w niedzielnym plebiscycie zagłosowało ok. 2,3 mln osób, czyli ok. 42 proc. uprawnionych, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego hiszpańskiego regionu.

Data emisji: 03.10.2017

Godzina emisji: 22:15


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 26.09.17

Godzina emisji: 22:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Katalonia to nie jest sprawa Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:10
Byłoby rzeczą niewłaściwą, aby instytucje UE interweniowały w wewnętrzne sprawy poszczególne państw członkowskich, liczę na konsens pomiędzy Katalonią, a resztą kraju – stwierdził Ryszard Czarnecki europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii. „Secesja może zmienić rynek gazu w UE”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 14:54
Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: Katalonia bliska ogłoszenia niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:09
Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont wygłosi oświadczenie w środę o godz. 21 - podało źródło z jego kancelarii. Proniepodległościowe partie Katalonii chcą, by w najbliższy poniedziałek regionalny parlament obradował nad ewentualną deklaracją o oderwaniu się od Hiszpanii. W Polskim Radiu 24 komentarze Magdaleny Skajewskiej z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR oraz Ewy Wysockiej - wieloletniej korespondentki Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń