Sowieci a polskie podziemie. Walka o kształt Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 11:00
Władze Związku Radzieckiego, poprzez działalność NKWD, pomagały komunistycznym władzom Polski w walce z podziemiem niepodległościowym. W audycji 7 Dni: Wschód o tym, jak wyglądała walka o kształt Rzeczypospolitej po, a także w trakcie, II wojny światowej, mówili prof. Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk i Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Audio
Proces szesnastu  pokazowy proces polityczny przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przeprowadzony w dniach 1821 czerwca 1945 roku w Moskwie przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR.
Proces szesnastu – pokazowy proces polityczny przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przeprowadzony w dniach 18–21 czerwca 1945 roku w Moskwie przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR.Foto: wikipedia.org

– Z badań prowadzonych przez historyków jeszcze w latach 90. XX wieku wynika, że w 1944 roku sformowano specjalną, 64., dywizję do walki z polskim podziemiem. Ta formacja pozostawała nad Wisłą aż do początku 1947 roku – wskazywał na naszej antenie prof. Grzegorz Motyka, zauważając przy tym, że nie była to jedyna jednostka sowietów, zwalczająca podziemie niepodległościowe.

– Tych dywizji w 1945 roku na terenie Polski było co najmniej kilka. To była 57., 58., 59., 62. czy 63. dywizja – podkreślał ekspert. – 64. dywizja była o tyle charakterystyczna, że już w planie zadań, w momencie tworzenia, zaznaczono, że głównym zadaniem grupy będzie walka z podziemiem. Tymczasem, dla pozostałych jednostek było to tylko jedno z pól aktywności – tłumaczył prof. Grzegorz Motyka.

Łukasz Adamski z kolei mówił o realiach prawnych, w jakich ścierały się siły niepodległościowe z komunistami. Jak podkreślał gość PR24, w 1945 roku sytuacja prawno-międzynarodowa Kresów Wschodnich była inna niż jeszcze w 1940 czy 1941 roku.  

Więcej w całej rozmowie, a także książce "Sowieci a polskie podziemie 1943-1946. Wybrane aspekty stalinowskiej polityki represji", autorstwa m.in. prof. Grzegorza Motyki i Łukasza Adamskiego.

Gospodarzem audycji 7 Dni: Wschód był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/mp


Dni: Wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________  

Data emisji: 16.04

Godzina emisji: 10.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami a Polakami czy siłą obcą?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 13:55
Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie „Solidarności” a zmowa milczenia władz wokół Katynia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 11:57
Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit "Żołnierzy Wyklętych”. „Trzeba uważać, by nie przesadzić”

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 10:50
W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
rozwiń zwiń