Rosyjski Daleki Wschód – znaczenie dla Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 11:45
Choć politycznie Daleki Wschód Rosji ma duży znaczenie dla Moskwy, to nie przekłada się to na realne działania gospodarcze – oceniał w audycji 7 Dni: Wschód dr Szymon Kardaś z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 23.07.17 Rosyjski Daleki Wschód – znaczenie dla Moskwy
Rosyjski daleki wschódMateriał ilustracyjny
Rosyjski daleki wschód/Materiał ilustracyjnyFoto: flickr/Simon Dawson/CC-BY-SA

Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, wschodnia część Rosji, po upadku Związku Radzieckiego, została zauważona przez władze dopiero w momencie, gdy prezydentem został Władimir Putin. – W latach 90. XX wieku region był pozostawiony sam sobie – mówił ekspert, zauważając przy tym, że Daleki Wschód jest dość ważnym elementem w politycznej układance rosyjskiego przywódcy.  

– Władimir Putin zbudował system polityczny, którego założeniem jest kontrola nad całym obszarem Rosji – opowiadał dr Szymon Kardaś. – Daleki Wschód nie jest w tym kontekście wyjątkiem. W 2013 roku Putin stwierdził nawet, że ten region jest priorytetem wewnętrznej polityki Rosji – dodawał specjalista ds. polityki wschodniej.

O politycznym znaczeniu obszaru świadczy sam fakt funkcjonowania w rosyjskim rządzie ministra ds. rozwoju Dalekiego Wschodu. To jednak nie przekłada się do końca na gospodarkę. – Wschodnia część Rosji jest bogata w wiele surowców, nie tylko energetycznych. Są tam złoża diamentów, są ogromne zasoby leśne. Rozwijany natomiast jest przede wszystkim przemysł związany z surowcami energetycznymi i transportem. To są bowiem dziedziny, które są ważne dla Moskwy z punktu widzenia polityki zagranicznej – pointował dr Szymon Kardaś.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski

Polskie Radio 24

_____________________ 

7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 23.07.17

Godzina emisji: 10.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie pozycja Rosji na arenie międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 13:56
Kreml dyktuje warunki w Syrii, Moskwa zyskała na porozumieniu państw OPEC z krajami spoza tej organizacji (głownie Rosją), natomiast sekretarzem stanu w gabinecie Donalda Trumpa zostanie Rex Tillerson, laureat Orderu Przyjaźni przyznanego mu przez Władimira Putina. O rosnących wpływach Kremla mówił Szymon Kardaś, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i znawca rynków energetycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Putin on-line. Wyobrażenie o władcy idealnym

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 11:20
Fenomen corocznych telekonferencji, w których Władimir Putin odpowiada na pytania Rosjan, stał się przyczynkiem do powstania książki "Prezydent on-line. Wizerunek głowy państwa w odbiorze społecznym w przestrzeni poradzieckiej". Autorzy książki Alicja Curanovič, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW i Szymon Kardaś, Ośrodek Studiów Wschodnich opowiadali w audycji 7 Dni: Wschód o kreacji medialnej prezydenta Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska dezinformacja. "Putin chce być u władzy jak najdłużej"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 19:41
Rosyjska dezinformacja weszła w ostatnich latach na stałe do typów wojen informacyjnych. O mechanizmach i wpływie takich działań na europejskich polityków i europejskie społeczeństwa, mówił w Polskim Radiu 24 czeski analityk Jakub Janda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działalność propagandowa Putina. "Rosjanie przez wiele lat się przygotowywali"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 11:05
Z miesiąca na miesiąc wzrasta aktywność ośrodków kremlowskiej propagandy. Rosyjska wojna dezinformacyjna prowadzona jest m.in. przeciwko Polsce i Europie. O stosowanych przez Moskwę metodach i walce z fake newsami mówili w Polskim Radiu 24 Adam Lelonek i Marta Kowalska z Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji.
rozwiń zwiń