Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 18:14
Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli wybrali Donalda Tuska na drugą, dwuipółletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Przeciwna kandydaturze byłego szefa polskiego rządu była obecna premier, Beata Szydło. W Debacie Dnia sprawę komentowali Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i Wojciech Przybylski z „Res Publiki”.
Audio
  • 9.03.17 Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”
Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europy
Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Rady EuropyFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Prawo i Sprawiedliwość już wcześniej nie udzieliło poparcia Donaldowi Tuskowi i forsowało kandydaturę europarlamentarzysty Jacka Saryusza-Wolskiego, który w ostatnich dniach opuścił Platformę Obywatelską i Europejską Partię Ludową. W ocenie Piotra Zaremby, wybór Tuska na kolejną kadencję był jednak oczywisty.

– Trudno być zaskoczonym taką decyzją przywódców UE. Gdyby rząd chciał realnie „wywrócić” kandydaturę Tuska, powinien był rozpocząć swoje działania znacznie wcześniej. Nie wiadomo jednak, czy to by poskutkowało. Trudno byłoby o poparcie np. Viktora Orbana, który choć uważany jest za sprzymierzeńca obecnego rządu, to w sprawach europejskich często jest solidarny z Europejską Partią Ludową – komentował publicysta „wSieci”.

Zdaniem Wojciecha Przybylskiego, brak poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska to element polityki wewnątrzkrajowej. – W polityce rządu PiS dominują czynniki wewnętrzne. Sprawy zagraniczne są determinowane polityką krajową – mówił gość Polskiego Radia 24. Jak dodawał Piotr Zaremba, jednym z powodów takiego działania polskich władz jest obawa przed powrotem Tuska do rodzimej polityki. – PiS boi się, że po drugiej kadencji na stanowisku szefa RE były premier wystartuje w wyborach prezydenckich – wskazywał publicysta.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem Debaty Dnia był Grzegorz Osiecki.

Polskie Radio 24/mp

Debata Dnia w Polskim Radiu 24


___________________

Data emisji: 9.03.17

Godzina emisji: 17.16


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Paweł Szefernaker: Tusk nie jest kandydatem, który zablokuje Europę dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 09:24
 - Donald Tusk, jako przewodniczący Rady Europejskiej, zajmuje się problemami wąskiej grupy elit brukselskich, problemami liberalnych demokracji. My zajmujemy się realnymi problemami Polaków i Europejczyków – powiedział w programie 24 Pytania minister w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Paweł Szefernaker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bilans kadencji Donalda Tuska. Jakim jest szefem RE?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:20
Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej był jednomyślny, choć jego kandydatura nie przekonywała początkowo wszystkich w Unii. Grunt miesiącami przygotowywała Angela Merkel, decydujące okazało się jednak wsparcie Davida Camerona. Jak podkreślali komentatorzy, po raz pierwszy Polak zajął tak wysokie stanowisko w strukturach Unii Europejskiej. Jaki jest bilans ostatnich dwóch lat? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: nie ma zgody na to, by Donald Tusk ingerował w sprawy wewnętrzne Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:55
Unijni przywódcy decydują w Brukseli o wyborze szefa Rady Europejskiej. O pozostanie na tym stanowisku ubiega się Donald Tusk, choć polski rząd chce, by funkcję tę objął Jacek Saryusz-Wolski. – Nie ma zgody na to, by przewodniczący Rady w sposób łamiący zasadę neutralności politycznej, ingerował w wewnętrzne sprawy państwa i atakował demokratycznie wybrany rząd – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 15:00
Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. Decyzję podjęli unijni liderzy na szczycie w Brukseli. Polska sprzeciwiała się jego kandydaturze i zgłosiła własnego kandydata – Jacka Saryusza-Wolskiego. Sprawę w Polskim Radu 24 komentował dr Piotr Zakrzewski, politolog i europeista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń