Debata Dnia: kontrowersje wokół repolonizacji mediów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:31
Na środę zwołano nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków masowego przekazu, która zajmie się listem szefa Ringier Axel Springer Media AG Marka Dekana. Jak ponformowała posłanka PiS Jaonna Lichocka, posłowie komisji będą chcieli dowiedzieć się o planowanych działaniach na rzecz wprowadzenia projektu ustawy dotyczącego dekoncentracji kapitału w mediach. O sprawie mówili w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Audio
  • 20.03.2017 Debata Dnia: repolonizacja mediów. Goście: Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com/stevepb

Według Lichockiej chodzi nie tylko o niemiecko-szwajcarskie konsorcjum, ale także o inne niemieckie wydawnictwa, które na polskim rynku prasy lokalnej skupiają 90 proc. udziałów. "Dlatego od ministra kultury chcemy dowiedzieć się o planowanych działaniach na rzecz wprowadzenia projektu ustawy dotyczącego dekoncentracji kapitału w mediach” - powiedziała.

Posłanka poinformowała, że podczas środowego posiedzenia komisji posłowie zapoznają się także z informacją ministra spraw zagranicznych o tym, jakie czynności zostały podjęte w związku z listem Dekana. W czwartek "Wiadomości" TVP podały, że szefostwo koncernu medialnego Ringier Axel Springer oczekuje od swoich dziennikarzy publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w wyborze na szefa Rady Europejskiej.

Zdaniem Edyty Hołdyńskiej, sprawa koncentracji kapitału dotyczy głównie mediów lokalnych. Wskazywała, że po 1989 roku mieliśmy do czynienia ze sprzedawaniem państwowych spółek, dlatego teraz "tak dużo mamy obcych rąk". – Media dlatego tak bardzo wywołują kontrowersje, bo mają informować. Ten, kto płaci, może wymagać, albo wpływa na to, co napiszą dziennikarze – mówiła. W jej ocenie, próby udomowienia nie są niczym złym, nawet jeśli dzieją się przy udziale pieniędzy skarbu państwa. – Chcemy, żeby decyzje podejmowane na szczeblu mediów były zgodne z naszym interesem, narodowym, pojmując go jako mój, twój.

Od lewej: Marek Tejchman i Edyta Hołdyńska i Wiktor Świetlik Od lewej: Marek Tejchman i Edyta Hołdyńska i Wiktor Świetlik

Marek Tejchman podkreślał, że nie jesteśmy w stanie zaakceptować różności i uważamy, że jest narzucona z góry. – W Polsce brakuje akceptacji po jednej i drugiej stronie dla konstatacji, że ludzie mają bardzo różne poglądy – tłumaczył. Jak mówił, ma zastrzeżenia do określeń "udomowienie" czy "repolonizacja". – Peako S.A., Alior Bank, nie zostały udomowione, a znacjonalizowane. To spółki zależna od polityków. Sprawnie zarządzane, ale nie wiemy, co będzie dalej – ocenił. Jego zdaniem, problemem jest również słabość mediów w relacjach z biznesem.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/PAP/ip

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 17:18


 

Zobacz więcej na temat: media axel springer
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister kultury: pomysł na niezależność dziennikarską dogorywa na naszych oczach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 18:01
– Prowadzimy analizy ws. repolonizacji mediów, projekt w tej sprawie możliwy jest jesienią – informowała w audycji Dwoje na Jednego wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.
rozwiń zwiń