Uchodźcy w UE. "Merkel nawarzyła bigosu i chce się z nami podzielić"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 18:28
- W debacie publicznej często słyszę, że każdy muzułmanin jest terrorystą. Natomiast w Mali widziałem żołnierzy, którzy jednym ruchem zrobili więcej w walce z Państwie Islamskim, niż wszyscy wymądrzający się komentatorzy. Z uchodźcami mamy na razie problem taki, że ci ludzie płyną i giną. Gdybyśmy tych, co dopłynęli odesłali z powrotem, to musielibyśmy wziąć na siebie ciężar tego, że zginęliby po tym odesłaniu – powiedział w Debacie Dnia Janusz Schwertner (Onet.pl). Gościem Debaty był tez Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Audio
  • 19.05.2017 Adrian Stankowski i Janusz Schwertner o relokacji uchodźców

Zdaniem Adriana Stankowskiego rozsądnym rozwiązaniem kryzysu uchodźczego w Europie byłoby przyjęcie rozwiązań z Australii. – Chodzi o odsyłanie wszystkich przybyszów do miejsca, z którego dotarli. Potrzebna jest męska decyzja. Kanclerz Merkel nawarzyła bigosu i teraz solidarnie chce się nim z nami podzielić. Tak nie będzie, Polska nie ma żadnego obowiązku, a winę za wszelkie zobowiązania ponosi poprzedni rząd – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Janusz Schwertner, sprzeciw Polski w sprawie relokacji uchodźców może skutkować odwróceniem się Unii od Polski. - Jeśli wypniemy się na UE ws. uchodźców, to czy możemy oczekiwać na pomoc w sytuacji zagrożenia rosyjskiego? Tego dotyczy kwestia solidarności z Europą, dlatego nie jest łatwo znaleźć rozwiązanie nie tylko problemu uchodźców, ale też geopolitycznego dylematu – mówił dziennikarz.

2017-05-18-19 Janusz Schwertner, Adrian Stankowski Goście PR24: Janusz Schwertner, Adrian Stankowsk. foto: PR24

Stankowski ripostował, że gwarantem naszego bezpieczeństwa są Stany Zjednoczone. – Żaden Francuz na pewno nie przyjdzie umierać za Gdańsk. Oni nawet własnego państwa nie będą w stanie obronić, ponieważ nie chcą poświęcać czegokolwiek, dla czegoś więcej, niż własna przyjemność. Te kraje nas już wystawiają, bo np. nie chcą brać udziału w ćwiczeniach, ani nie przeznaczają wystarczającej kwoty na zbrojenia – wyjaśniał publicysta Gazety Polskiej Codziennie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/kk

____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 17:09


Zobacz więcej na temat: uchodźcy Syria Angela Merkel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE grozi Polsce i Węgrom. Czy powinniśmy przyjąć uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 16:36
Komisja Europejska ponownie zagroziła Polsce, Węgrom i Austrii postepowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. Tymczasem Austria wprowadziła kary finansowe za noszenie w miejscach publicznych burki i rozdawanie Koranu. Czy poszczególne kraje mają wybór w kwestii przyjmowania uchodźców i nadawania im praw? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: publicysta Krzysztof Rak i szef warszawskiego klubu Gazety Polskiej Adam Borowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brak współpracy ws. uchodźców wzmacnia UE dwóch prędkości"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 19:15
-  Nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy - powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu podkreśliła też, że nie ma zgody na przymusowe narzucanie kwot migrantów krajom członkowskim Unii Europejskiej. Komisja Europejska zagroziła Polsce, Austrii i Węgrom postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. O problemie relokacji uchodźców mówili w Debacie Dnia Aleksander Majewski (tygodnik wSieci i portal wpolityce.pl) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski o Tusku: walka przeciwko własnemu krajowi jest hańbiąca

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:00
W Brukseli odbędzie się dziś narada poświęcona reformie prawa azylowego. Będą o niej dyskutować ministrowie spraw wewnętrzych Wspólnoty. Polska jest za odsyłaniem uchodźców do ich ojczyzn. Zdaniem premier Beaty Szydło, nie ma w tej chwili możliwości, aby do Polski byli przyjmowani uchodźcy. Stanowisko rządu w tej sprawie skrytykował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, to złamanie europejskiej solidarności. - Tusk to polityk pragmatyczny, ale wykonujący wszystko, czego oczekują centra decyzyjne UE - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Bochenek o polityce Polski ws. uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 16:30
- Poziom realizacji decyzji związanych z relokacjami uchodźców w państwach członkowskich UE jest realizowany na poziomie ok. 10 proc. To pokazuje, że ta polityka jest nieskuteczna i nieakceptowana przez państwa członkowskie – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik rządu Rafał Bochenek. Odniósł się także do słów szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Jakubiak o problemie uchodźców: wojna światów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 19:37
Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wywiązania się z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. W rezolucji powołuje się na porozumienie z 2015 roku o przeniesieniu do państw członkowskich w sumie 160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch. – To wojna światów chrześcijańskiego i muzułmańskiego, nikt tego nie chce zauważyć. Jeśli Europa się nie obudzi, Sobieski niepotrzebnie się szarpał pod Wiedniem – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Kukiz’15.
rozwiń zwiń