Jaka będzie Europa przyszłości? Czarne scenariusze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 18:35
W poniedziałek, w Manchesterze, doszło do kolejnego już w ostatnim czasie zamachu w Europie. Czy w przyszłości na Starym Kontynencie będzie bezpiecznie? Między innymi o tym w Debacie Dnia rozmawiali politolodzy – Łukasz Polinceusz i Paweł Krulikowski.
Audio
  • 26.05.17 Jaka będzie Europa przyszłości? Czarne scenariusze ekspertów

Eksperci w swoich prognozach rysowali negatywną perspektywę dla Europy. – Mam przekonanie, że zamachy będą się powtarzać. Wystarczy spojrzeć na listę ataków z ostatnich dwóch lat. Skala tego typu wydarzeń jest zatrważająca – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Krulikowski, wskazując przy tym na znaczenie, jakie Europejczycy nadają kolejnym atakom.

– Przyzwyczajamy się do ataków. Zamachy wywołują coraz mniejszy odzew społeczny. Dochodzi do aktu terroru, potem szybko przerzucamy się na myślenie o innych sprawach, aż do następnego zamachu – dodawał Paweł Krulikowski

– Mamy do czynienia z pewnego rodzaju znieczuleniem – zgadzał się ze swoim współrozmówcą Łukasz Polinceusz. Ekspert z Fundacji Pułaskiego ocenił również, że w kolejnych latach islamizacja Europy będzie nieuchronna. – Jako Unia Europejska będziemy narażeni na wpływy inny kultur, religii. Europa jest coraz starsza. Oddziaływanie młodszych kultur na Stary Kontynent będzie zatem nieuniknione – pointował Łukasz Polinceusz.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem Debaty Dnia był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/mp

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 26.05.17

Godzina emisji: 17.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 08:11
Państwo Islamskie opublikowało oświadczenie, w którym przyznaje się do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze. W wyniku eksplozji co najmniej 22 osoby zginęły, a 59 zostały hospitalizowane. Do wybuchu doszło w poniedziałek wieczorem przed halą widowiskową w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande. - Cel został wybrany bardzo precyzyjnie – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Żakowski z Redakcji Zagranicznej Polskiego Radia. O zamachu także m.in. w relacji Adama Dąbrowskiego z Londynu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manchester: Dwoje Polaków zginęło w zamachu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 15:33
Dwoje Polaków zginęło w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze, do którego doszło po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. Informacja została potwierdzona przez polskie ministerstwo spraw zagranicznych. W Debacie Poranka o bezpieczeństwie Polski i Europy rozmawiali publicyści Michał Kolanko z Rzeczpospolitej i Marek Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Terroryzm dotarł też do Polski, choć nie bezpośrednio”

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 20:55
Sprawca zamachu w Manchesterze należał do siatki terrorystycznej. Poinformował o tym szef policji w tym mieście, Ian Hopkins. Powiedział on dziennikarzom, że trwają poszukiwania członków tej grupy. Wielka Brytania podniosła poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego możliwego poziomu. O zamachu mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aresztowania po zamachu w Manchesterze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 13:57
Brytyjska policja zatrzymała trzech mężczyzn w związku z zamachem w Manchesterze. Wcześniej w tej sprawie aresztowano jedną osobę. Funkcjonariusze dokonali zatrzymań w południowej części Manchesteru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po zamachu Manchesterze. "Należy zatrzymać falę uchodźców"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 09:00
- Poziom terroryzmu i liczba jego ofiar są w tej chwili w Europie na znacznie niższym poziomie niż np. w latach 70. i 80. Zapomnieliśmy już, że wówczas zamachy terrorystyczne - znacznie bardziej krwawe niż obecnie - były właściwie na porządku dziennym – powiedział w Debacie Poranka Marcin Dzierżanowski z Wprost. Gościem audycji był także publicysta Wojciech Reszczyński i ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Wrona.
rozwiń zwiń