„Bliżej wyborów afery reprywatyzacyjne mogą pojawiać się w innych miastach”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 18:20
- Reprywatyzacja w Warszawie to jeden wielki skandal. To był układ od czyścicieli kamienic, poprzez urzędników państwowych z Biura Gospodarki Nieruchomości, w którym zamieszani byli także sędziowie. Jeżeli sędzina zgadza się bowiem na wycenę nieruchomości w centrum Warszawy za mniej niż 500 tys. to trzeba jej wytoczyć sprawę – powiedział w Debacie Dnia Bogumił Łoziński z Gościa Niedzielnego. O sprawie mówił także Robert Feluś z Faktu.
Audio
  • 27.06.17 Robert Feluś i Bogumił Łoziński o reprywatyzacji w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Kamil Porembiński/CC BY-SA 2.0

Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało do Grzegorza Schetyny, by ten skłonił prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz do stawienia się przed sejmową komisją weryfikacyjną. Z kolei Platforma Obywatelska, ustami posła Marcina Kierwińskiego, stwierdziła, że poniedziałkowe przesłuchanie świadków w ramach komisji zostało ustawione.

Zdaniem Bogumiła Łozińskiego, w sprawę reprywatyzacji w Warszawie zamieszani byli m.in. sędziowie „co pokazuje, że reforma sądownictwa jest potrzebna”. - Pośrednicy przyszli z dokumentem, że kupili roszczenia od osoby, a sędzina nie sprawdziła, że ta osoba ma 130 lat. To skandal, którego nie da się w żaden sposób wytłumaczyć. To coś obrzydliwego, to kradzież na niespotykaną skalę – mówił gość.

Jak dodał, członkowie ruchów lokalnych i opozycyjni radni twierdzą, że wskutek tego procesu w samej Warszawie zostało wyrzuconych na bruk nawet 40 tys. osób. - To naprawdę bardzo poważne sprawy i żałosne jest to, co robi dzisiaj Platforma – stwierdził Łoziński.

Z kolei zdaniem Roberta Felusia, sprawa reprywatyzacji w Warszawie „pachnie mafią”. - Mówimy o tym, co się dzieje w Warszawie, ale prawdopodobnie nie jest to jedyne miasto, które ma tego typu problemy choć może nie na taką skalę. Znamy historię takiego „odzyskiwania” kamienic na podstawie lewych dokumentów czy poprzez pewne osoby. Myślę, że bliżej wyborów samorządowych, podobne afery mogą pojawiać się w innych miastach – podsumował Feluś.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 17:08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hanna Gronkiewicz-Waltz: nie stawię się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:33
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że rano został złożony wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego z komisją weryfikacyjną. Jak podkreślała, nie ma możliwości, by Warszawa była stroną w komisji. Wystąpienie prezydent Warszawy komentował w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski, publicysta „Nowej Konfederacji” i „Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hanna Gronkiewicz-Waltz jest to winna mieszkańcom Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 22:03
Pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i propozycje premier Theresy May ws. zachowania praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii. To tematy, które skomentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24. Gośćmi Podsumowania Dnia byli Jan Popławski (Miasto Jest Nasze) i dr Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentatorzy o aferze reprywatyzacyjnej. "To wszystko robi ponure wrażenie"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 09:31
Gośćmi Debaty Poranka byli Jacek Liziniewicz, publicysta Gazety Polskiej Codziennie, a także historycy – prof. Wojciech Roszkowski i prof. Tadeusz Marczak. Komentatorzy w Polskim Radiu 24 mówili o pracach komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze zeznania przed komisją weryfikacyjną. "Świadek wsypał Hannę Gronkiewicz-Waltz"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 12:45
– Dotychczasowe zeznania pokazują, że prace reprywatyzacyjne w ratuszu były prowadzone w "stachanowskim" tempie – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy". Zeznania świadków komisji weryfikacyjnej skomentował również na naszej antenie Jan Śpiewak ze stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Guział: Na Zachodzie taki polityk, jak Hanna Gronkiewicz-Waltz, podałby się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 23:59
– To, co robi Platforma Obywatelska to psucie demokracji, a to, co robi Hanna Gronkiewicz-Waltz to stawianie się ponad prawem – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Guział, warszawski radny. Prezydent Warszawy już wcześniej zapowiedziała, że nie stawi się na wezwanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
rozwiń zwiń