"Paweł Adamowicz na pewno nie poda się do dymisji"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 18:00
W najnowszym sondażu Kantar Public dla Polskiego Radia 24 pytaliśmy czy prezydent Gdańska powinien podać się do dymisji za wypowiedzi o "innowacyjności twórców Amber Gold". "Tak" odpowiedziało 43 proc. badanych, natomiast na "nie| wskazało 30 proc. respondentów, a 27 proc. wstrzymało się od głosu. O prezydencie Gdańska i aferze Amber Gold mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (Sieci) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Audio
  • 13.09.2017 Anna Sarzyńska i Marek Tejchman o prezydencie Adamowiczu i Amber Gold.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zeznaje przed sejmową Komisja śledczą ds. Amber Gold, 12 bm. w Sejmie. (mrnlat) PAPMarcin Obara
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zeznaje przed sejmową Komisja śledczą ds. Amber Gold, 12 bm. w Sejmie. (mr/nlat) PAP/Marcin Obara Foto: PAP/Marcin Obara

Według Anny Sarzyńskiej Paweł Adamowicz na pewno nie poda się do dymisji. – Nieważne jakie fakty wyszłyby na jaw, to prezydent Gdańska, podobnie jak Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, będzie się trzymał swojej wersji, że jest ofiarą, a nie sprawcą krzywd. Paweł Adamowicz uważa, że to w ogóle spisek i niesprawiedliwość dziejowa, że ktoś ośmiela się mu coś zarzucić. Wybory samorządowe mamy w przyszłym roku, to więc będzie szansa na zmianę – mówiła komentatorka.

Zdaniem Marka Tejchmana przesłuchanie prezydenta Adamowicza wpisuje się w polityczną logikę działania komisji. – Afera Amber Gold to historia centralnych organów państwa. Oprócz logiki instytucjonalno-prawnej, komisja ds. Amber Gold posługuje się logiką polityczną. To narzędzie, które uderza w Platformę Obywatelską, a prezydent Adamowicz jest jednym z bardziej wyrazistych polityków PO, ale w tej sytuacji jest dla niej politycznym obciążeniem – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W badaniu Kantar Public zapytaliśmy też respondentów czy wierzą, że ludzie, którzy powierzyli swoje pieniądze Amber Gold, odzyskają swoje oszczędności. Tylko 6 proc. pytanych odpowiedziało, że "tak". Jak podkreślała Anna Sarzyńska, nie wiadomo co stało się z tymi pieniędzmi. - Ten majątek, który został zabezpieczony, zaspokaja tylko ułamek roszczeń. Byłoby prawdziwym cudem, gdyby udało się te pieniądze odkryć, odzyskać i podzielić między poszkodowanych – stwierdziła dziennikarka.

W ocenie Marka Tejchmana Amber Gold oferowało nierealne stopy zwrotu. – To nie był bank, ta instytucja nie była objęta gwarancjami. Jako społeczeństwo przechodzimy bardzo bolesną lekcję kapitalizmu. Przeszliśmy ją też na podstawie kredytów frankowych i funduszy inwestycyjnych. Boję się, że narasta nam kolejna bańka na rynku kredytów hipotecznych. Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe. Za 10 lat ludzie spłacający kredyty, oprócz ryzyka walutowego, mogą się przekonać o ryzyku stopy procentowej – wskazywał publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 17:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Paweł Adamowicz jest odpryskiem sprawy Amber Gold”

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 09:17
Prawie pięć godzin trwało wtorkowe przesłuchanie Pawła Adamowicza przed Sejmową Komisją Śledczą do spraw Amber Gold. Prezydent Gdańska powiedział, że nigdy nie miał żadnych kontaktów z właścicielem spółki Marcinem P. W środę zeznania złożą Emil Marat, były doradca zarządu spółki Amber Gold, a także radca prawny Paweł Kunachowicz. Obaj świadkowie świadczyli usługi doradcze dla szefa spółki Gold Marcina P. w końcowym okresie jego działalności. O przesłuchaniach w Debacie Poranka mówili Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna) i Marcin Wikło (Sieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz po przesłuchaniu Emila Marata przed komisją ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:09
Przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold zakończyło się przesłuchanie Emila Marata, byłego doradcy zarządu spółki Amber Gold. Marat przyznał, że choć nie wiedział o działaniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec spółki, uważał za celowe spotkanie jej prezesa Marcina P. ze zwierzchnikiem ABW. O przesłuchaniu đwiadka mówił w audycji Północ-Południe Agaton Koziński z „Polski The Times”. Przesłuchanie komentował też prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Członkowie komisji Amber Gold o dwóch wersjach stenogramu ABW

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 16:33
Podczas przesłuchania Emila Marata, byłego doradcy zarządu Amber Gold, posłowie z komisji śledczej cytowali stenogramy rozmowy sprzed lat świadka i Marcina P. Okazało się, że istnieją dwa dokumenty, sporządzone przed dwóch funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O sprawie mówili w audycji Rozmowa PR24 Józef Brynkus z Kukiz’15 i członkowie komisji: Witold Zembaczyński z Nowoczesnej i Krzysztof Brejza z PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wąsik: może chodzić o zacieranie obrazu rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 17:00
Zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych, nie wyklucza, że komuś mogło zależeć na sfałszowaniu stenogramów z podsłuchów, dotyczących tej samej rozmowy Marcina P. – szefa Amber Gold. - To jest rzecz niespotykana. To jest dowód w sprawie i każda pomyłka, każde słowo może mieć znaczenie - powiedział w Maciej Wąsik w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: czy prezydent Gdańska powinien podać się do dymisji?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 18:00
Polskie Radio 24 co tydzień publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas KANTAR Polska. Wyniki badania komentują na antenie zaproszeni goście.
rozwiń zwiń