Debata Dnia: kontrowersje wokół kampanii "Sprawiedliwe sądy"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 18:38
PO chce, by sejmowa komisja skarbu zajęła się finansowaniem Polskiej Fundacji Narodowej, która realizuje kampanię "Sprawiedliwe sądy". Posłowie PO zapowiedzieli w czwartek złożenie wniosku w tej sprawie. Zażądali też wstrzymania transferów pieniędzy z państwowych spółek do PFN. O kampanii w Debacie Dnia mówili Joanna Miziołek (Wprost) i Karol Gac (DoRzeczy.pl).
Audio
  • 14.09.2017 Joanna Miziołek (Wprost) i Karol Gac (DoRzeczy.pl) o kampanii „Sprawiedliwe sądy”.
Billboardy z kampanii Sprawiedliwe sądy.
Billboardy z kampanii "Sprawiedliwe sądy".Foto: Tomasz Kawka/East News

Kampania "Sprawiedliwe sądy", która – w zamyśle jej autorów – ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce, ruszyła tydzień temu. W jej ramach na ulicach polskich miast pojawiły się m.in. billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Kampania Polskiej Fundacji Narodowej od początku budzi kontrowersje, m.in. dlatego że PFN finansują spółki Skarbu Państwa.

W ocenie Joanny Miziołek, "państwowe pieniądze nie powinny być przeznaczane na fundację, która realizuje cele dalej rządowe". – Poza tym mam wątpliwości estetyczne. Ta kampania nie realizuje swoich celów, bardziej została wyśmiana niż dociera do ludzi, jest trochę zbyt butna. Te billboardy to przesłanie do obywateli "będziemy robić, co będziemy chcieli" – podkreśliła. Wskazywała także, że prezydent spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim i stara się przygotować projekty ustaw tak, by trafiały do szerokiej opinii publicznej. – Więc jeśli PiS chce, by doszło do porozumienia, to po co taka kampania, która wbija klin – zastanawiała się.


Joanna Miziołek i Karol Gac, foto: PR24 Joanna Miziołek i Karol Gac, foto: PR24

Karol Gac mówił, że "nie ma nic przeciwko temu, by informowano społeczeństwo o zmianach w sądownictwie, gdyby robiła to partia za własne pieniądze". Wyjaśniał również, że „kampania jest nieco spóźniona w stosunku do pierwszych prób reformy, a ponadto to falstart, bo prezydent nie zaproponował swoich projektów ustaw”. – PiS było krytykowane za to, że nie informowało o zmianach, to był ewidentny błąd partii, ale i teraz jest brak spójności co do kampanii wewnątrz obozu władzy i to daje paliwo opozycji – zaznaczył.

Więcej tematów w nagraniu.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/ip

_____________________

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 17:08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Reforma sądownictwa. "Prawo ostatnim bezpiecznikiem trwałości umów Okrągłego Stołu"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 19:35
Nie cichnie dyskusja na temat reformy sądownictwa. Prezydent Andrzej Duda ma przedstawić własne projekty zawetowanych wcześniej ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. O sądach i sędziach mówił również gość audycji Kulisy Spraw, Maciej Marosz z Gazety Polskiej Codziennie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie kampania informacyjna dotycząca reformy sądów. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 18:17
W piątek Polska Fundacja Narodowa przedstawi szczegóły kampanii informacyjnej dotyczącej reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Fundacja podkreśla, że celem kampanii jest wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia tych reform. W Debacie Dnia komentarz Edyty Hołdyńskiej z tygodnika „Sieci” i telewizji „wPolsce.pl” oraz Jarosław Włodarczyka z Press Club Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„PiS chce zacząć dyskusję o reformie sądownictwa od nowa, na własnych warunkach”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 19:33
- Kampania informacyjna dotycząca reformy sądownictwa jest w pewnym sensie powrotem do dyskusji, która jakiś czas temu przekształciła się w rozmowę o trójpodziale władzy, obronie państwa prawa itd. Wtedy PiS straciło nad tą dyskusją kontrolę. Teraz chce ją zacząć od nowa, na własnych warunkach – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń