Rada Służby Zagranicznej. Szef MSZ Witold Waszczykowski zaskoczony pomysłem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 18:31
- Dziwi mnie, że minister Waszczykowski nie został wcześniej poinformowany o planach kolegów dotyczących ustawy o służbie zagranicznej. Być może nie cieszy się odpowiednim zaufaniem – powiedział w Debacie Dnia Jakub Szczepański z Faktu. Gościem audycji był także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Audio
  • 5.10.17 Jakub Szczepański i Jakub Jałowiczor o nowej ustawie o służbie zagranicznej
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przed posiedzeniem Rady Ministrów, KPRM. Warszawa, 03.10.2017
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przed posiedzeniem Rady Ministrów, KPRM. Warszawa, 03.10.2017Foto: PAP/Jacek Turczyk

Powołanie Rady Służby Zagranicznej i utworzenie zespołów zadaniowych w polskich placówkach zagranicznych to przyjęte przez sejmową podkomisję poprawki do projektu ustawy o służbie zagranicznej. MSZ przyznaje, że został nimi zaskoczony.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski poinformował w radiowej Trójce, że rozmawiał z prezesem PiS o pomyśle stworzenia Rady Służby Zagranicznej, by dowiedzieć się, czym dokładnie rada ma się zajmować. "Rozmawiałem przez telefon, dowiedzieć się co to za cudo" - mówił szef polskiej dyplomacji. Według relacji ministra, posłowie chcieli stworzyć strukturę na wzór Rady Służby Publicznej, która zajmuje się opiniowaniem aktów prawnych.

Rządowy projekt ustawy o służbie zagranicznej przewiduje m.in., że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pracować w dyplomacji.

Jak podkreślił Jakub Jałowiczor, jak dotąd nikt nie poradził sobie z weryfikacją osób będących współpracownikami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

- Po dwóch latach można stwierdzić, że idzie to dość powoli. Rzeczywiście wciąż pracują w resorcie choćby absolwenci sławetnej Moskiewskiej Szkoły Dyplomacji. Problemy były nawet z lustracją i pracownikami służb PRL-owskich – mówił gość.

Jakub Szczepański stwierdził z kolei, że minister Waszczykowski wypada na tle całego rządu dość blado. - Każdy może wymienić urzędnika MSZ, który mu nie odpowiada, ale spójrzmy na atmosferę, która towarzyszy tej wymianie. Chaos towarzyszący wymianom kadr jest doskonałą okazją dla obcych wywiadów. Taki urzędnik nie jest pewny jutra, atakują go sprzeczne informacje z każdej strony, skoro nawet PiS - jako partia - nie jest pewna czy Witold Waszczykowski sobie poradzi w pewnych kwestiach – zauważył gość.

Projekt przewiduje wygaśnięcie stosunków pracy z członkami służby zagranicznej po pół roku od dnia wejścia w życie ustawy, chyba że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Rada Służby Zagranicznej ma przygotować szefowi dyplomacji opinie w sprawach stosunku pracy, także dotyczące kwestii polityki i służby zagranicznej.

Więcej w całej rozmowie.

Goście PR24: Jakub Szczepański i Jakub Jałowiczor Goście PR24: Jakub Szczepański i Jakub Jałowiczo,  PR24/AK

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.10.17

Godzina emisji: 17:08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Magierowski wiceszefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 18:21
Były rzecznik prezydenta Marek Magierowski został w środę powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. Będzie odpowiadał za dyplomację ekonomiczną w relacjach z krajami Azji. Nominację, o której jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl., komentowali w Debacie Dnia Marcin Fijołek (W Sieci), Damian Cygan (Do Rzeczy) i Tomasz Walczak (Super Express). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór na linii Pałac Prezydencki–MSZ. Poszło o nominacje ambasadorskie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 15:35
Witold Waszczykowski zażądał w poniedziałek wyjaśnień ws. opóźnień prezydenta we wręczaniu ambasadorskich nominacji. Krzysztof Szczerki odpowiedział, że takie słowa nie powinny paść. Spór na linii MSZ – prezydent komentował w audycji Gorący Temat politolog Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń