Debata Dnia: Komentatorzy o Pokojowej Nagrodzie Noble

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:00
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN). W Debacie Dnia komentarz Jarosława Włodarczyka z Press Club Polska i Karola Gaca z „DoRzeczy.pl”.
Audio
  • 6.10.17 Debata Dnia: Komentatorzy o Pokojowej Nagrodzie Noble
Beatrice Fihn, dyrektor wykonawcza ICAN.
Beatrice Fihn, dyrektor wykonawcza ICAN. Foto: PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Norweski Komitet Noblowski w uzasadnieniu podkreślił, że Kampania otrzymała nagrodę za swoją pracę w ukazywaniu katastrofalnych konsekwencji stosowania broni nuklearnej oraz za wysiłki na rzecz międzynarodowego porozumienia, zakazującego jej stosowania.

W ocenie Jarosława Włodarczyka, działania ICAN są potrzebne, ale trudno też liczyć na to, że postulaty organizacji zostaną zrealizowane. – Nobla otrzymała organizacja przekonująca o tym, że trzeba zlikwidować broń atomową. Problemem jest to, że działania są nieskuteczne – wskazywał komentator.

Podobnego zdania jest Karol Gac. – Państwa zachodnie nie zrezygnują z posiadanie arsenału atomowego, a kraje, które mają takie aspiracje, również nie wyzbędą się swoich dążeń. Uhonorowanie ICAN to nagroda w „noblowskim stylu”, trochę nijaka. Wolałbym, żeby rzeczywiście nagrodzono kogoś, kto realnie przyczynia się do zapewnienia pokoju w danej części świata – mówił publicysta. – Nagroda dla ICAN niczego nie zmieni. Za miesiąc zapomnimy, kto ją dostał – pointował gość PR24.

Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej zrzesza ponad 400 organizacji pozarządowych z ponad 100 państw. Jej inicjatywą był podpisany – w lipcu tego roku – przez 122 państwa traktat o zakazie broni nuklearnej. Dokumentu nie podpisało jednak żadne z państw, które znajduje się w posiadaniu takiej broni.

Więcej w całej rozmowie.

W II części Debaty Dnia goście PR24 – Jarosław Włodarczyk i Karol Gac – mówili o reformie sądownictwa w Polsce, w kontekście trwającego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/IAR

__________________

Debata dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 17.08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiroszima nie ma prawa się powtórzyć

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 14:19
6 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Rozbrojenia, upamiętniający ofiary pierwszego w historii użycia broni atomowej przeciw człowiekowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy prezydent Kolumbii zasłużył na pokojowego Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 23:55
– Zdania na temat przyznania Nobla dla Santosa są podzielone również w samej Kolumbii – powiedział Maciej Okraszewski z portalu dzialzagraniczny.pl. W audycji „Świat w Powiększeniu” goście Magdaleny Skajewskiej ocenili decyzję Komitetu Noblowskiego o przyznaniu tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noblista Liu Xiabao w stanie krytycznym. Czy Chiny go wypuszczą?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 20:00
Najbardziej znany chiński dysydent, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiabao umiera na raka wątroby. Wywołało to spór między Chinami a Zachodem, który domaga się, by władze w Pekinie zezwoliły nobliście na leczenie poza granicami Chin. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tomański, korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Pekinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próby nuklearne Korei Północnej. "Konflikt zbrojny najgorszym rozwiązaniem"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 22:01
Kolejna próba jądrowa przeprowadzona przez Koreę Północną, a także planowane otwarcie w Polsce jednej z głównych siedzib amerykańskiego banku JP Morgan. Oto główne tematy, o jakich mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowa Kampania na rzecz Przeciwdziałania Broni Jądrowej z Pokojową Nagrodą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 11:45
Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej. O decyzji Komitetu Noblowskiego mówili w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i dr Bartosz Rydliński z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
rozwiń zwiń