X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest decyzja KRS ws. asesorów. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 18:05
Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. Na piątkowym posiedzeniu Rada w trybie indywidualnym rozpoznała 255 kandydatur spośród 265 odrzuconych pod koniec października. W Debacie Dnia komentarz Piotra Nisztora z Gazety Polskiej i Tomasza Walczaka z Super Expressu.
Audio
  • 17.11.17 Jest decyzja KRS ws. asesorów. Komentarze publicystów
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, SSN Dariusz Zawistowski podczas briefingu po posiedzeniu plenarnym KRS w Warszawie, 17 bm. Krajowa Rada Sądownictwa ponownie omawia, ocenia i głosuje nad kandydaturami 255 asesorów. Pod koniec października br. KRS nie powołała 265 asesorów, którzy odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości Zbignie
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, SSN Dariusz Zawistowski podczas briefingu po posiedzeniu plenarnym KRS w Warszawie, 17 bm. Krajowa Rada Sądownictwa ponownie omawia, ocenia i głosuje nad kandydaturami 255 asesorów. Pod koniec października br. KRS nie powołała 265 asesorów, którzy odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości ZbignieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Przewodniczący KRS sędzia Dariusz Zawistowski poinformował, że asesorzy uzupełnili wymagane ustawowo dokumenty, dlatego możliwe było rozpoznanie sprawy raz jeszcze. Wśród dokumentów, których miało brakować, były zaświadczenia medyczne o zdolności do pełnienia obowiązków sędziego, ale i innych – na przykład – świadectw ukończenia studiów. Na braki dokumentacyjne – jak tłumaczył Dariusz Zawistowski – nałożyły się kłopoty teleinformatyczne, które uniemożliwiały weryfikację przedstawionych przez resort sprawiedliwości informacji.

– Od samego początku było widać, że KRS zrobiła sobie w tej sprawie krzywdę. Udowodniła swoim krytykom, że zmiany w niej są bardzo potrzebne – mówił na naszej antenie Tomasz Walczak. – Rada poszła po rozum do głowy, wycofała się z niezbyt dobrej decyzji. Mleko jednak się już rozlało (…). Decyzja KRS była polityczna, sędziowie chcieli pokazać, że minister Ziobro nie będzie rozdawał kart ws. nominacji. Tymczasem, ze sporu z tarczą wychodzi na razie szef resortu sprawiedliwości, a KRS na tarczy – dodawał publicysta Super Expressu. – KRS się skompromitowała. Jakiekolwiek krytyczne stanowisko Rady wobec ministra Ziobry będzie miało teraz znacznie mniejszą siłę rażenia – pointował Piotr Nisztor.

Powołani do obowiązków asesorzy to absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którzy pod koniec września odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości.

Według szacunków, zarówno resortu jak i KRS, obecnie jest około 800 wakatów na stanowiskach sędziowskich.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.11.17

Godzina emisji: 17.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Czy KRS przeprowadziła weryfikacje każdej jednej osoby i u każdej były braki formalne?”

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:49
Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać 265 asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości z powodu niespełnienia kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że „swoją decyzją pokazała, że jest niereformowalna”. O postanowieniu KRS ws. asesorów mówił w Polskim Radiu 24 prawnik Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Publicyści o sporze między KRS a resortem sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 07:26
Sprzeciw Krajowej Rady Sądownictwa wobec wszystkich 265 asesorów nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji – napisali we wspólnym stanowisku asesorzy z listy resortu sprawiedliwości. Chcemy wykonywać służbę w sposób bezstronny, z dala od sporów politycznych – dodali. W Debacie Poranka o sporze na linii KRS-resort sprawiedliwości mówili publicyści: Michał Rachoń, Piotr Nisztor i Tomasz Walczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„KRS chciała pokazać ministrowi sprawiedliwości, kto tu rządzi”

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 17:00
- Przedłużający się stan, gdy nie można wynegocjować z prezydentem ostatecznego kształtu ustaw, ośmiela i zozzuchwala ludzi, którzy są przeciwni zmianom w sądownictwie. Czas skończyć ten temat. Czas, by te ustawy zostały uchwalone – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jacek Sasin. Poseł PiS komentował decyzję Krajowej Rady Sądownictwa o niepowołaniu 265 kandydatów na asesorów z listy ministerstwa sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba oddać wymiar sprawiedliwości pod kontrolę obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 16:15
- Dlaczego sędziów, prezesów sądów, prokuratora generalnego i Krajowej Rady Sądownictwa nie mogą wybierać obywatele w wyborach powszechnych? – pytał Jerzy Jachnik poseł Kukiz’15, gość audycji "Jakim prawem" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe decyzje ws asesorów. „Zmiana zdania KRS nastąpiła z powodu nacisku społecznego”

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 15:50
Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na podjęcie obowiązków przez 252 asesorów sądowych. W końcu października KRS wyraziła sprzeciw wobec powołania 265 asesorów, uzasadniony m.in. brakiem ich zaświadczeń lekarskich i psychologicznych. O decyzji asesorów ws. KRS mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, wiceprezes Ordo Iuris.
rozwiń zwiń