„Politycy nie mają prawa wyrywać mikrofonu czy zachowywać się agresywnie”

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 18:00
Rada Mediów Narodowych apeluje do uczestników życia publicznego o stanowczy protest przeciw atakom na dziennikarzy. Kilka dni temu poseł PO Rafał Grupiński w czasie rozmowy z dziennikarzem TVP Info miał próbować wyszarpnąć mikrofon. W ubiegły piątek przed Sejmem doszło do przepychanek i ostrej wymiany zdań między ekipą TVP a protestującymi w tym miejscu Obywatelami RP. O atakach na dziennikarzy mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”).
Audio
  • 14.12.2017 Jacek Nizinkiewicz i Anna Sarzyńska o atakach na dziennikarzy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/ Daniel Kruczynski/CC-BY-ND

"Od kilku miesięcy politycy Platformy Obywatelskiej, jej zwolennicy i uczestnicy protestów zwoływanych przez totalną opozycję łamią zapisy Konstytucji RP i prawa prasowego gwarantujące wolność mediów" - napisano w oświadczeniu RMN. 

Według Anny Sarzyńskiej reakcji Rafał Grupińskiego nie da się niczym usprawiedliwić. - O ile Stefan Niesiołowski już nas przyzwyczaił do takich zachowań, to Rafał Grupiński zachowywał się dotąd dość powściągliwie. W Sejmie zdarza się irytujący sposób dopytywania, ale rolą polityka jest nie reagować lub odpowiedzieć. W sprawie dziennikarza TVP Info w ogóle nie było prowokacji, to było normalne pytanie – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Zdaniem Jacka Nizinkiewicza nie możemy się przyzwyczajać do tego typu zachować. –Uważam, że tego typu zachowania w stosunku do dziennikarzy są niedopuszczalne. Bez względu czy jest to polityk partii rządzącej czy innego ugrupowania. Politycy nie mają prawa wyrywać mikrofonu czy zachowywać się agresywnie względem ludzi, którzy pracują w mediach czy kogokolwiek – powiedział dziennikarz.

W ocenie Anny Sarzyńskiej zachowanie Rafała Grupińskiego było zaskakujące. – Czasami człowiek się czuje się upokorzony tym, że musi biec za politykiem, który się nie chce zatrzymać. Musimy się szanować i zachowywać zasady kulturalnego współistnienia i wszystko będzie dobrze. To nie znaczy, że opowiadam się za odgrodzeniem specjalnej przestrzeni dla dziennikarzy, jak próbowano tłumaczyć ograniczenia w zeszłym roku – wskazywała publicystka.

Jak podkreślał Jacek Nizinkiewicz, politycy mają „psi obowiązek” zatrzymać się i odpowiedź na pytania dziennikarza. – To jest niedopuszczalne, nie gódźmy się na to. Zawsze politycy, którzy dochodzą do władzy, uciekają przed pytaniami dziennikarzy. Tutaj politycy są ponad podziałami. Zapytać polityków u władzy o cokolwiek, to jest trudna rzecz. Musimy to wytykać i piętnować, by wyborcy wiedzieli na kogo głosują – stwierdził komentator.


Jacek Nizinkiewicz i Anna Sarzyńska Jacek Nizinkiewicz i Anna Sarzyńska

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 17:13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Adam Andruszkiewicz: będziemy starali się pogodzić strony konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 09:00
– Opozycja totalna nie pogodziła się z klęską wyborczą – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Andruszkiewicz. W Rozmowie Poranka poseł Kukiz’15 odniósł się do sporu, który wybuchł w piątek Sejmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Nisztor: PO deptała wolność mediów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 11:51
– Ostatnie wydarzenia pokazały ogromną skalę hipokryzji polityków opozycji. Zwłaszcza tych, którzy rządzili przez ostatnie lata – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor. Dziennikarz Telewizji Republika i „Gazety Polskiej Codziennie” odniósł się do protestów związanych z planami zmian w organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popularność fake news. „Dezinformację trzeba zwalczać informacją, nieprawdę – prawdą”

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:09
Wiadomości niepokrywające się z prawdą, tzw. fake news, to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Niektórzy twierdzą, że przyszła ona z internetu, inni – że z ludzkiej mentalności. O fake newsach, walce z nimi i ich akceptacji w „poważnych” mediach, rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury Wiktor Świetlik (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prawnik, specjalistka od prawa autorskiego Joanna Hetman-Krajewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka o wizerunku Polski w niemieckich mediach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 18:53
Publicyści – Piotr Semka i Krzysztof Skowroński – spotykają się w Berlinie z niemieckimi dziennikarzami. Rozmowy dotyczą wizerunku Polski i Niemiec w mediach. – To początek dialogu, dzięki któremu możemy się poznać – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Press Clubu: dziennikarze powinni się uspokoić, politycy trzy kroki wstecz

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 14:06
- Wielu dziennikarzy i redakcji zapomina o tym, że dziennikarze są od relacjonowania walki, a nie uczestniczenia w niej – powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Włodarczyk, prezes Press Club Polska. Dodał, że w obecnej sytuacji w Polsce "dziennikarze powinni się nieco uspokoić, a politycy zrobić głęboki oddech i trzy kroki wstecz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki na biura posłów PiS. "Przerwać spiralę nienawiści"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:31
Witryna biura poselskiego polityka Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Melaka i innych posłów tej partii została oblana farbą. Biuro znajduje się w Warszawie przy ulicy Puławskiej. Natomiast drzwi biura poselskiego minister Beaty Kempy w Sycowie (Dolnośląskie) zostały oblane łatwopalną cieczą i podpalone. O atakach mówił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak i Krzysztof Świątek, szef publicystyki Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieckie media piszą o „dyktaturze” w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 14:54
Na dwunastej stronie niemieckiego tygodnika opinii „Die Zeit” znalazł się tekst poświęcony Polsce. Tytuł tego artykułu to „Dyktatura?”. – To bezprecedensowy atak na Polskę – powiedział w Polskim Radiu 24 mecenas Stefan Hambura.
rozwiń zwiń