X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy istnieje związek między ustawą o IPN a reprywatyzacją?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 18:00
– Dyplomaci będą mówić, że te dwie kwestie się nie łączą; wszyscy byśmy chcieli, żeby tak było – mówiła w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska z "Sieci", odnosząc się do spekulacji, jakoby dotyczący nowelizacji ustawy o IPN spór izraelsko-polski w rzeczywistości wywołany był pracami nad tzw. dużą ustawą reprywatyzacyjną. W Polskim Radiu 24 również komentarz Mateusza Baczyńskiego z portalu "Onet.pl".
Audio
  • 5.02.18 Debata Dnia: Czy jest związek między ustawą o IPN a reprywatyzacją?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil PIKLIKIEWICZ/EASTNEWS

Według dotychczasowych założeń, tzw. duża ustawa reprywatyzacyjna ma doprowadzić do wygaszenia roszczeń do znacjonalizowanych po wojnie nieruchomości. Uprawnieni do otrzymania rekompensat mieliby otrzymać 20-25 procent wartości utraconego mienia. Dodatkowo, pieniądze mają się należeć wyłącznie Polakom, pod warunkiem, że w momencie nacjonalizacji nieruchomość należała do obywatela Rzeczpospolitej. W ten sposób duża część obecnie żyjących Żydów, mających polskich przodków, utraciłaby prawo do ewentualnych rekompensat.

Tymczasem, zgodnie z niektórymi szacunkami, wartość wszytskich roszczeń mogłaby wynieść nawet 800 miliardów złotych. – To ogromne pieniądze. Trudno zatem w rozmowach nie zauważyć tej sprawy. Dyplomaci będą jednak mówić, że te dwie kwestie się nie łączą. Wszyscy byśmy chcieli, żeby tak było (…), żeby to było nieporozumienie wynikające z treści ustawy o IPN – komentowała na naszej antenie Edyta Hołdyńska. – Jeżeli natomiast rzeczywiście chodzi o tak poważne roszczenia, odszkodowania, to należy się zastanowić, czy Izrael nie gra na siebie (…) – dodawała gość PR24.

– Wydaje mi się, że ustawę o IPN niekoniecznie należy łączyć z kwestiami dotyczącymi reprywatyzacji – mówił z kolei w Debacie Dnia Mateusz Baczyński. – Nowelizacja ustawy o IPN wzbudza wątpliwości nie tylko w Izraelu, ale także nawet w Polsce. Sam uważam, że dokument nie jest do końca doprecyzowany. Nawet gdyby w tle nie było kwestii reprywatyzacji, Izrael miałby problem w kontekście tej ustawy – pointował publicysta, zaznaczając jednocześnie, że kwestie dot. reprywatyzacji mogą być "dodatkowym bodźcem" w sporze izraelsko-polskim.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem Debaty Dnia był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 5.02.18

Godzina emisji: 17.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wiceminister kultury: ambitnie podeszliśmy do polityki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 09:17
- Waga wiedzy historycznej w głowach własnego narodu, społeczeństwa nie była doceniana przez wiele lat przez świat polityki i ludzi odpowiedzialnych za władzę – powiedział w audycji Nos Kleopatry wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. O edukacji historycznej, a także o tym, jak powinny być skonstruowane polskie podręczniki i czego możemy wymagać od systemów edukacji innych krajów, mówił także Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość relacji Polska-Izrael. "Obecny konflikt może mieć błogosławione skutki"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 20:06
–  Trwający spór ukazała szereg problemów w relacjach Polski i Izraela, które mogą zostać wyjaśnione. Paradoksalnie nie musi on być czymś szkodliwym – ocenił w audycji „Wróżenie z Faktów” Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Odniósł się w ten sposób do przewidywań dotyczących tego, w jaki sposób będą układały się relacje polsko-izraelskie w związku z konfliktem obu państw odnośnie nowelizacji ustawy o IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: można sobie wyobrazić nowelizację ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 12:17
„Zdecydowane stanowisko Izraela ws. noweli ustawy o IPN opiera się na fałszywych przesłankach i wynika z niezrozumienia” - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicz. „Nie widzę tego jako koniec jakiegoś etapu, jeśli prezydent by podpisał tę ustawę; chodzi o to, żeby nie zerwać kontaktu, żeby rozmawiać” - dodał. O konflikcie z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski, Piotr Semka z „Do Rzeczy” i Mariusz Gierej z mPolska24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oświadczenie szefa MSZ Niemiec to oczywista oczywistość"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 13:54
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec przeprowadzili rozmowę telefoniczną, w której poruszyli kwestie związane z tragiczną historią okresu II Wojny Światowej. Jacek Czaputowicz podziękował Sigmarowi Gabrielowi za jego oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. O sprawie mówił w audycji Północ Południe prof. Robert Traba z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór Izrael-Polska. "Z ofiary próbuje się zrobić kata"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 16:30
- Kryzys jest napędzany przez siły od nas niezależne. Nie damy się wbić w taką narrację, że jesteśmy współodpowiedzialni za Holokaust, bo to nas obraża, obraża naszą historię. Z ofiary próbuje się zrobić kata. To niedopuszczalne – powiedział w Rozmowie polskiego Radia 24 Jerzy Kozłowski z Kukiz’15. Gościem był także Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń