Debata Dnia: Będzie śledztwo ws. umów na użytkowanie autostrady A2

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 18:00
– Nie mieliśmy doświadczenia, a bardzo potrzebowaliśmy autostrad – mówił w Debacie Dnia Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Prokuratura Krajowa potwierdziła, że będzie prowadzone śledztwo w sprawie umów koncesyjnych podpisanych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem. Gościem Polskiego Radia 24 był również Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”.
Audio
  • 12.02.18 Debata Dnia: Będzie śledztwo ws. umów na użytkowanie autostrady A2
Autostrada A2, zdjęcie ilustracyjne
Autostrada A2, zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikimedia Commons, pl:user:Jamal 2

Wszczęcie postępowania ws. umów dot. budowy i użytkowania autostrady A2 zlecił Prokurator Generalny, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zdaniem ministra, warunki umowy podpisanej w 1997 roku są dla Skarbu Państwa niekorzystne, a opłaty na tej trasie zbyt wysokie.

Chodzi o koncesję przyznaną spółce Autostrada Wielkopolska. W myśl podpisanego porozumienia, spółka przez 40 lat może ustalać wysokość opłat za korzystanie z drogi. Obecnie opłata za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady między Koninem a Nowym Tomyślem wynosi 60 złotych.

Jak wskazywał na naszej antenie Tomasz Wróblewski, wątpliwości, co do autostrady A2, można już szukać na etapie jej budowy. – (…) najbardziej skomplikowane odcinki, rozjazdy czy mosty, zostały przypisane stronie państwa, a najprostsze były po stronie firmy Jana Kulczyka. Od samego początku to było przygotowane, ustawione – mówił komentator. – Pytanie, czy ludzie byli naiwni, czy może zainteresowani, by ta umowa tak wyglądała. Tego nie wiem – dodawał.

– Jestem ciekawy, czy to śledztwo zdąży się zakończyć. Czy nie będzie tak, że wielkie imperium Kulczyków zrozumie, że ma słaby okres - jest sprawa Ciechu i A2 - wykorzysta swoje kontakty i będzie gotowe się dogadać, pójść na jakiś kompromis (…). Miejmy tylko nadzieję, że z państwem, a nie urzędnikiem – powiedział Tomasz Wróblewski.

Gościem Polskiego Radia 24 był również Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”, a komentatorzy odnieśli się także m.in. do kwestii kontrowersji wokół prywatyzacji Ciechu.

W sprawie nieprawidłowości wokół prywatyzacji Ciechu zatrzymano sześć osób. Wśród nich są były wiceminister skarbu Paweł T., radca ministra, Michał M. oraz dyrektor i specjalista Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Tomasz Z. i Jakub W. Zatrzymano również dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities, którzy brali udział w prywatyzacji spółki Ciech.

– Wątpliwości wokół prywatyzacji Ciechu są od lat. Jeśli prokuratura działa zgodnie z regułami sztuki, należy się cieszyć, że coś się ruszyło – oceniał Bartłomiej Radziejewski.

Goście Debaty w studiu PR24 Goście Debaty w studiu PR24

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.      

Polskie Radio 24/IAR/zz

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.02.18

Godzina emisji: 17.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o zatrzymaniach ws. prywatyzacji Ciechu. „Sprzedaż spółki odbyła się po cenach hurtowych”

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 15:00
Sześć osób, w tym były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Paweł T. i były prezes Giełdy Papierów Wartościowych, zostało zatrzymanych w sprawie prywatyzacji Ciechu - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. O nieprawidłowościach podczas prywatyzacji spółki Ciech, lidera polskiego rynku chemicznego i jednej z największych polskich firm o międzynarodowym zasięgu, mówili w Debacie Poranka Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) oraz Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Gmyz: Tak naprawdę Jan Kulczyk dostał Ciech za darmo

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:50
Trwają przesłuchania osób zatrzymanych w związku z nieprawidłowościami przy prywatyzacji spółki Ciech. Mają oni usłyszeć zarzuty przekroczenia uprawnień, korupcji i poświadczania nieprawdy w dokumentach. W Polskim Radiu 24 komentarz Cezarego Gmyza z Telewizji Polskiej, dziennikarza śledczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Żalek: władza uważała, że jest od tego, by służyć miliarderom

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:07
– Mieliśmy władzę, która była na postronku służb i baronów tych służb – mówił w Rozmowie PR24 Jacek Żalek z Porozumienia. Polityk w taki sposób komentował m.in. zatrzymania w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzowaniu spółki Ciech. Jednym z zatrzymanych jest były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL.
rozwiń zwiń