X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spotkanie minister Elżbiety Rafalskiej z protestującymi w Sejmie. Bez przełomu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 19:00
Około godziny trwało spotkanie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej z rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych, którzy od ponad tygodnia protestują w Sejmie. Spotkanie nie przyniosło jednak przełomu, a protest nie zostanie przerwany. Kolejne rozmowy zaplanowano na piątek.  O sprawie mówili w audycji Debata Dnia Jacek Nizinkiewicz (Rzeczpospolita) i Sławomir Cedzyński (TVP).
Audio
  • 26.04.2018 Jacek Nizinkiewicz i Sławomir Cedzyński o sejmowym proteście opiekunów osób z niepełnosprawnością.
Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w drodze na spotkanie zamknięte z rodzicami osób niepełnosprawnych, 25 bm. w Sejmie. Komitet Rodziców Osób Niepełnosprawnych od 18 kwietnia br. protestuje w Sejmie domagając się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu
Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w drodze na spotkanie zamknięte z rodzicami osób niepełnosprawnych, 25 bm. w Sejmie. Komitet Rodziców Osób Niepełnosprawnych od 18 kwietnia br. protestuje w Sejmie domagając się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu Foto: PAP/Leszek Szymański

Zdaniem Jacka Nizinkiewicza PiS jest w trudnej sytuacji. – Bardzo dobrze, że Elżbieta Rafalska chce rozmawiać z protestującymi, tylko to niewyobrażalne, że to trwa już dziewiąty dzień. Postulaty to nie są wielkie pieniądze dla budżetu. Trudno jest ulegać protestom – zwłaszcza, gdy są one w Sejmie. Na każdym wrażenie robią osoby, które są chore. PiS było tym ugrupowaniem, które mówiło o pomocy niepełnosprawnym, gdy rządziła PO. Mam wrażenie, że krzywda dzieje się Elżbiecie Rafalskiej, która jest jednym z najlepszych ministrów tego rządu. Gdyby to od niej zależało, to propozycje już dawno byłyby na stole. PiS będzie musiał w końcu ustąpić, bowiem protest szkodzi rządowi – wskazywał redaktor.

Według Sławomira Cedzyńskiego to dobrze, że cały czas trwa dialog między protestującymi a rządem. – Propozycje padają, mimo emocjonalnych wystąpień obydwu stron. Zobaczmy z jaką propozycją wyjdzie teraz minister i czy protestujący okażą elastyczność. Postulaty powinny być załatwione, ale mówienie o dymisji Elżbiety Rafalskiej jest przesadzone. Fakt, że podejmuje ona dialog, świadczy o tym, że staje na wysokości zadania – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W środę, po kolejnym spotkaniu z minister Rafalską protestujący przedstawili propozycję kompromisu, zakładającą stopniowe wprowadzenie postulowanego przez siebie dodatku dla niepełnosprawnych - najpierw w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. – 400 zł i od czerwca 2019 r. – 500 zł. Chcą też, by wysokość renty socjalnej została zrównana z minimalną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy już od maja tego roku. Wobec niezrealizowania obu postulatów protest w Sejmie trwa.

Postulat dotyczący renty socjalnej rząd realizuje - w czwartek przyjęty został projekt o podwyższeniu tego świadczenia, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r. O kontynuowanie rozmów z rodzicami osób niepełnosprawnych i szybkie zawarcie kompromisowego porozumienia zaapelowali w czwartek związkowcy i pracodawcy, m.in. członkowie Rady Dialogu

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/PAP

____________________

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 18:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rząd podpisał porozumienie z częścią organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 16:12
Rząd i część organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością podpisali w Centrum „Dialog” porozumienie dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych. Mówił o tym w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także posłanka PiS, socjolog prof. Józefina Hrynkiewicz, Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy o proteście opiekunów osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:30
Rodzice niepełnosprawnych zapowiadają kontynuację protestu w Sejmie. Rano spotkali się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu. W Polskim Radiu 24 komentarz Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Józefa Brynkusa z Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Prezydent Andrzej Duda mediatorem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 19:00
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno "piątkę Morawieckiego"; mam nadzieję, że do tej piątki dołączy postulat dot. osób niepełnosprawnych i będzie "szóstka Morawieckiego", która zostanie zrealizowana - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda odnosząć się do portestu opiekunów osób niepełnosprawnych. O sprawie mówili w audycji Debata Dnia Marcin Fijołek („Sieci”) i Grzegorz Gruchalski (socjolog z WFS).
rozwiń zwiń