X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

75. rocznica rzezi wołyńskiej. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:58
- Na gruncie bardzo trudnej przeszłości, powinniśmy budować porozumienie i odkręcać ochłodzone relacje polsko-ukraińskie – mówił w „Debacie dnia" Polskiego Radia 24, Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski. W dyskusji, której tematem przewodnim były obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, uczestniczył również Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl
Audio
  • Debata Polskiego Radia 24 m.in. o relacjach polsko-ukraińskich (Polskie Radio 24/ Debata PR24)
Trudne relacje polsko-ukraińskie
Trudne relacje polsko-ukraińskieFoto: Pixabay/ skyler-110

11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały zmasowanego ataku na 100 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku. Z tej okazji obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. - Tylko w oparciu o fundament prawdy możemy zbudować przyszłe pojednanie – mówił premier Mateusz Morawiecki, podczas uroczystości na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

Obchody tak zwanej „krwawej niedzieli”, odbywają się w okresie trudnych relacji między obu państwami. Michał Wróblewski zauważył, że bez względu na aktualną sytuację, nie powinniśmy zapominać o wielu młodych obywatelach Ukrainy, mieszkających i pracujących w Polsce. - Mamy dwumilionową grupę przybyszów z Ukrainy. Trzeba doprowadzić do tego, żeby przeszłość nie zapanowała nad teraźniejszością i spowodowała gwałtownych wystąpień, w stosunku do ciężko pracujących ludzi. Ważne jest też, by grupa ta, nie była wykorzystywana politycznie przez rozmaitych ekstremistów do występowania przeciwko interesowi państwa polskiego – mówił dziennikarz.

Jak zauważył Miłosz Lodowski Polska może być wzorem dla wschodniego sąsiada pozytywnych przemian społecznych i gospodarczych. - Młodzi Ukraińcy przyjeżdżają do Polski, ponieważ widzą tutaj lidera tych przemian – zauważył Gość PR24. – Polska to kraj najbliżej odpowiadający ich wizji normalności. Zazdroszczą nam tego, jak wygląda teraz Polska i jak Polacy ciężko pracując, mogą dojść do lepszego życia. Oni nie mają u siebie tak kolorowo – wyjaśnił Miłosz Lodowski.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/IAR/DK

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

----------------------------------

Data emisji: 11.07.18

Godzina emisji: 18.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Banderowcy wychodzili z założenia, że najprościej będzie Lachów wymordować"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 14:02
- Działania ukraińskie miały charakter czystek etnicznych. Chodziło o to, żeby usunąć Polaków, by poszli za San jak mówili banderowcy. Wychodzili oni z założenia, że najprościej będzie Lachów wymordować – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN. Druga niedziela lipca jest tradycyjną datą obchodów rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli. W niedzielę 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź wołyńska. Reportaż "Pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 21:25
Opowieść Stanisława Kowalskiego, który mieszka w Melbourne w Australii. Ma 93 lata, urodził się w Hucisku Pieniackim i mówi o rzezi wołyńskiej z perspektywy czasu i odległości geograficznej. Ukraińscy nacjonaliści wymordowali całą jego rodzinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Augustyn: stosunki polsko-ukraińskie są pełne napięcia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 09:34
- Rozdzielenie niedzielnych uroczystości związanych z rzezią Wołynia było symboliczne. Obrazuje stan stosunków polsko-ukraińskich, które są pełne napięcia z powodu stosunku do przeszłości - mówił w Polskim Radiu 24 sentor PO, Mieczysław Augustyn. 75 lat temu, 11 lipca 1943 roku, rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź wołyńska. Historyk o "krwawej niedzieli"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 13:28
– To apogeum pierwszego etapu czystki, którą Ukraińcy przeprowadzili na Wołyniu, a potem także w Małopolsce Wschodniej. To była skoordynowana akcja – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Zawistowski. Historyk na naszej antenie mówił o tzw. "krwawej niedzieli", która uznawana jest za punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o zbrodni wołyńskiej: nie spocznę do czasu, aż ta cała prawda nie zostanie wyjaśniona

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 15:05
- I ja też składam takie zobowiązanie w tym miejscu, że nie spocznę do czasu, aż ta cała prawda nie zostanie wyjaśniona i każdy z tych okrutnie zamordowanych nie zostanie upamiętniony - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i Pomnikiem 27. Dywizji Piechoty AK w Warszawie.
rozwiń zwiń