Debata Poranka: Prezydent Warszawy przeciwna Komisji Weryfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 09:32
Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie jest niekonstytucyjna; chodzi w niej tylko o "igrzyska", a nie o dociekanie prawdy - uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy zapowiedziała także, że nie stawi się na przesłuchanie. O aferze reprywatyzacyjnej rozmawiali w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie), Jan Śpiewak (Wprost) i Stanisław Janecki (wPolityce.pl).
Audio
  • 19.05.2017 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie), Jan Śpiewak (Wprost) i Stanisław Janecki (wPolityce.pl) o aferze reprywatyzacyjnej.
Hanna Gronkiewicz Waltz
Hanna Gronkiewicz WaltzFoto: Krystian Dobuszyński/IAR

Zdaniem Jana Śpiewaka, Hanna Gronkiewicz-Waltz „na pewno będzie chciała zrobić się męczennicą tej sprawy”. – PO chce nas przekonać, że prezydent jest jakąś figurantką, ćwierćinteligentką, która nie wie co robi i gdzie się znajdowała przez ostatnie 10 lat. Ale jak się weźmie pod uwagę, że jest profesorem prawa, trudno uwierzyć w taką strategię obronną – mówił. Dodał, że skoro Hanna Gronkiewicz-Waltz nie robi nic, by wyjaśnić tę sprawę, to „komisja jest ekwiwalentem ratusza i bierze sprawy w swoje ręce”. Wyraził jednak nadzieję, że „nie stanie się obszarem kolejnej młócki między PiS a PO”.

Tomasz Sakiewicz mówił, że „Hanna Gronkiewicz-Waltz może przypuszczać, że komisja jest niezgodna z duchem konstytucji, bo nie po to ją pisali, by ją za cokolwiek karać i by kraść nie można było”. – Nie traktowałbym tego do końca jako żart, wydaje mi się, że jesteśmy na takim etapie, gdy Komisja Europejska ujmie się za prześladowaną prezydent, ciąganą po sądach, której decyzje o zwrocie mienia zaszkodziły w karierze – ocenił.

Stanisław Janecki przypomniał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz jako profesor prawa powinna wiedzieć, że żaden prawnik nie jest władny, by określić co jest sprzeczne z konstytucją, bo to nie leży w jej kompetencjach. Dodał, że mieści się to jednak w jej strategiach obronnych. – Po pierwsze ofiary, po drugie, że wszyscy robili to samo, ze szczególnym uwzględnieniem Lecha Kaczyńskiego i po trzecie, to strategia przenoszenia sporu na politykę: jestem ofiarą politycznej wojny między PiS a PO – wskazywał.

W rozmowie także o aferze Amber Gold i relokacji uchodźców.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 8:11

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak