Nienawiść, która musi wybuchnąć. O co chodziło zamachowcom?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 09:43
- Z jednej strony incydent w Londynie mógł być aktem odwetu nacjonalistycznych organizacji brytyjskich. Z drugiej, podziały w świecie islamskim są tak silne, że musimy dowiedzieć się, jaki to był meczet i poczekać, aż twórcy zamachu ogłoszą o co im chodziło – powiedział w Debacie Poranka Piotr Pałka (Rebelya). Wydarzenie w Londynie komentowali także w Polskim Radiu 24 publicystka Katarzyna Kozłowska i Dawid Wildstein (TVP).
Audio
  • 19.06.17 Katarzyna Kozłowska, Piotr Pałka i Dawid Wildstein o ataku w Londynie.

W londyńskiej dzielnicy Finsbury Par furgonetka wjechała w przechodniów. Zginęła co najmniej jedna osoba a 10 zostało rannych. Premier Theresa May powiedziała, że służby potraktowały to zdarzenie jako potencjalny atak terrorystyczny.

Zdaniem Piotra Pałki, po zamachach, do których doszło w czasie kampanii wyborczej w Londynie, widać było, że „w niektórych społecznościach pokrywka aż furczy od złości na muzułmanów”.

Dawid Wildstein zaznaczył z kolei, że islam na Zachodzie „dodatkowo pompowany jest pewnymi nierównościami ekonomicznymi, wściekłością na zamknięcie pewnych dróg rozwoju, pewną udawaną tolerancją”. - To konglomerat dużej ilości emocji, nienawiści, który musiał wybuchnąć – stwierdził gość.

Jego zdaniem podczas zamachu w Londynie zarówno muzułmanie mogli zabijać muzułmanów, jak i mógł to być atak niemuzułmański. - Niemniej jednak ta nienawiść w pewnym momencie wydaje się być specjalnie pompowana – zauważył Wildstein.

Dodał, że jeśli chodzi o muzułmanów w Europie, „mieliśmy bardzo wiele pięknych gestów radykalnego potępienia terrorystów”.

Według Katarzyny Kozłowskiej, w ostatnim czasie obserwujemy wzmożenie napięcia, które panuje w Wielkiej Brytanii. - Polska historia nijak się jednak ma do historii imperialnej i kolonialnej Wielkiej Brytanii i problemu Wielkiej Brytanii wynikającej ze struktury demograficznej tego kraju – zaznaczyła.

W audycji mowa była także m.in. o słowach premier Szydło w Oświęcimiu.

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 19.06.17

Godzina emisji: 8:08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Londyn: Ciężarówka wjechała w ludzi. Policja: jedna ofiara, są ranni

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 05:25
Jedna osoba nie żyje, a dziesięć zostało rannych po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek samochód wjechał w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie - poinformowała policja. - Po ataku zatrzymano 48-letniego mężczyznę - informuje londyńska policja w wydanym komunikacie. O incydencie mówili w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dąbrowski i ekspert ds. bezpieczeństwa Krzysztof Kubiciel.
rozwiń zwiń