Donald Tusk przesłuchany w prokuraturze w śledztwie smoleńskim

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 09:52
B. premier po wyjściu z przesłuchania w Prokuraturze Krajowej mówił, że nie było zakazu otwierania trumien ofiar katastrofy smoleńskiej, a kwestię tę regulują nadal obowiązujące procedury. Część rodzin ofiar temu zaprzecza. Szef Rady Europejskiej i były polski premier był przesłuchiwany w śledztwie dotyczącym między innymi nieprawidłowości podczas sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. O sprawie w Debacie Poranka mówili Stanisław Janecki (WSieci) i Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).
Audio
  • 04.08.2017 Stanisław Janecki (WSieci) i Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) o przesłuchaniu Donalda Tuska.
Donald Tusk podczas konferencji prasowej po wyjściu z Prokuratury Krajowej przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie
Donald Tusk podczas konferencji prasowej po wyjściu z Prokuratury Krajowej przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie Foto: PAP/Marcin Obara

Zdaniem Stanisława Janeckiego, Donald Tusk zastosował dwie sztuczki: „Kaczyński mnie bije” i „czego ode mnie chcecie, ja nic nie wiem”. Podkreślił, że dla niego cała sprawa to kwestia odpowiedzialności za to, jak kieruje się państwem. – Premier dysponuje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i rządowym zespołem zarządzania kryzysowego. Takie instytucie w Polsce rozwiązują powodzie czy wichury, a nie katastrofy, do jakiej doszło pod Smoleńskiem, to jest fatalne – ocenił. Wskazywał, że Donald Tusk 10 kwietnia 2010 roku pojechał do Moskwy z „wycieczką turystyczną”. Tłumaczył, że gdy otrzymał komunikat o katastrofie, powinien dostać od odpowiednich organów wszystkie ekspertyzy prawne, ewentualną reakcję Rosjan i z prawnikami polecieć do Smoleńska. – Tak zrobił Putin. Przyjechał z kwitami, spotkał Tuska z wycieczką turystyczną. Donald Tusk przegrał, a potem nie było co sklejać – podkreślił. W ocenie gościa, za taki stan państwa zawsze odpowiedzialny jest premier „i nie ma się co wygłupiać”.

Bartłomiej Radziejewski wskazywał, że mamy „dość groteskowy, PR-owski show, gdzie Tusk próbuje się wybielać, przerzucać piłeczkę, ale podaje mu ją Kaczyński mówiąc mu w sposób enigmatyczny, że Tusk ma się czego obawiać”. – Trwa wojna między Kaczyńskim a Tuskiem, która jest daleka od twardych faktów i najbardziej bolesnych problemów – ocenił. Gość zaznaczył, że jeśli chodzi o katastrofę smoleńską, warto patrzeć na problem szerzej niż tylko przez pryzmat Tuska. – Brak narzędzi niezbędnych do efektywnego, poważnego rządzenia, trzecioświatowość naszych instytucji, jest porażająca – przekonywał. Dodał, że to nie powinno jednak zdejmować odpowiedzialności z konkretnych polityków.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Katarzyna Adamiak-Sroczyńska.

Polskie Radio 24/ip

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 04.08.2017

Godzina emisji: 8:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komentatorzy o zeznaniach Donalda Tuska w prokuraturze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 16:50
W Prokuraturze Krajowej trwa przesłuchanie byłego premiera, Donalda Tuska. Obecny szef Rady Europejskiej występuje w charakterze świadka w ramach dochodzenia ws. nieprawidłowości dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Piotra Zakrzewskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacka Liziniewicza, dziennikarza "Gazety Polskiej Codziennie" i Piotra Gabryela z "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Tuska. „PiS chce gonić króliczka, a nie go złapać”

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 18:13
 - Uważam, że do 2019 roku nie będzie żadnych zarzutów karnych wobec Donalda Tuska, gdyż PiS chce gonić króliczka, a nie go złapać – powiedział w Debacie Dnia Michał Kolanko z Rzeczpospolitej. O czwartkowym przesłuchaniu byłego premiera mówiła także Anna Sarzyńska (wSieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Donalda Tuska zakończone. Prokuratura nie ujawnia szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 23:40
Chcę powiedzieć jedno, nie mam czego się bać i pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy - powiedział Donald Tusk po wyjściu z Prokuratury Krajowej, gdzie zeznawał w charakterze świadka w śledztwie dot. nieprawidłowości przy przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Zakończone przesłuchanie relacjonuje w PR24 reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Donalda Tuska. "W Polsce bardzo często osoby na najwyższych stanowiskach unikają odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 19:43
 - Donald Tusk ma się czego obawiać. Powody do obaw są, bo po katastrofie smoleńskiej działo się bardzo wiele nieprawidłowości – powiedział w audycji Kulisy Spraw Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. Odniósł się w ten sposób do czwartkowego przesłuchania byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
rozwiń zwiń