Ekspert: Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad terytorium Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 21:00
Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
Audio
  • 30.08.2017 Rafał Tomański o koreańskiej rakiecie nad Japonią.
Kolejna próba rakiety balistycznej przeprowadzona przez Koreę Północną.
Kolejna próba rakiety balistycznej przeprowadzona przez Koreę Północną.Foto: PAP/EPA/KCNA

Gość zaznaczył, że nie można postrzegać Korei, jako szalonego kraju, zarządzanego przez wariata, bo to duże uproszczenie. – Jeśli popatrzeć na trajektorię rakiety, to gdzie jej elementy wpadły do oceanu, jeśli przejrzy się kalendarium dotychczasowych wystrzeleń widać, że Korea z premedytacją puściła rakietę nad terytorium Japonii. Chciała sprawdzić nie tylko możliwości technologiczne, ale przede wszystkim reakcje samej Japonii, USA, także Korei Pd., przy okazji testując wytrzymałość Pekinu, patrząc na Rosję, i zastanawiając się, co nowego może wymyślić Rada Bezpieczeństwa ONZ - tłumaczył.

Rafał Tomański wyjaśniał, że z punktu widzenia Pjongjangu warto testować Japonię, bo dotychczas nad jej terytorium nie przeleciała żadna rakieta balistyczna. Ponadto nie jest ona w stanie zestrzelić pocisku, ze względu na swoją konstytucję. – Artykuł 9., w pacyfistycznej formie, jaką narzucono po II wojnie światowej, zabrania posiadania wojska, działań zbrojnych, podejmowania wojny. Kraj może się tylko bronić, jeśli zostanie zaatakowany – wskazywał.

Dodał, że w 2014 roku wprowadzono jednak reinterpretację tego zapisu, na podstawie której Japonia może pomóc sojusznikowi w potrzebie i pokusić się o uderzenie wyprzedzające spodziewany atak. – Japonia nie mogłaby zareagować, bo musiałaby być zagrożona tak, jak nie była do tej pory i jeśli miałaby bronić swojego sojusznika, to USA musiałyby jako pierwsze zwrócić się po pomoc do Tokio – mówił. W ocenie gościa, w obecnej sytuacji premier i rząd Japonii będą pracowali nad tym, by światowa opinia publiczna zaczęła używać takiej samej retoryki, jak oni: że społeczeństwo japońskie nigdy wcześniej nie doświadczyło takiego zagrożenia.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Maciej Gutowski.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Półwysep Koreański – krewetka wśród wielorybów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 23:20
Dwa kraje, jeden półwysep. To również zupełnie odmienne postrzeganie świata i w świecie. Korea Północna to nieustanne prowokacje nuklearne, a Korea Południowa to dynamiczny rozwój gospodarczy. W Polskim Radiu 24 o złożoności relacji międzynarodowych na Półwyspie Koreańskim mówił Oskar Pietrewicz, autor książki "Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA nie wykluczają użycia siły wobec Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 13:00
Sekretarz stanu USA Rex Tilelrson udał się w podróż do Azji. W Tokio, Pekinie i Seulu prowadzi rozmowy na temat współpracy handlowej i bezpieczeństwa. O relacjach Stanów Zjednoczonych z kluczowymi państwami Azji, mówił w programie Świat w Południe dziennikarz TVP Info Rafał Tomański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coś ewidentnie zmienia się w północnej Korei"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 22:01
- Korea Północna była i będzie straszakiem. Nikt nie zaryzykuje konfliktu, w którym może zginąć co najmniej milion osób. Może to być trudna politycznie rozgrywka, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał ryzykować taką ofiarą. Nie będzie więc konfliktu zbrojnego, będzie dyplomacja – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent PAP w Pekinie Rafał Tomański. Gość odniósł się w ten sposób m.in. do relacji Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Północnokoreańska rakieta przeleciała nad Japonią

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:19
Japonia i Stany Zjednoczone zwiększą presję na Koreę Północną – poinformował szef japońskiego rządu. Shinzo Abe po wystrzeleniu we wtorek przez komunistyczną Koreę rakiety średniego zasięgu, rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. O próbie rakietowej w audycji Świat w Południe mówił Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń