„Chiny boją się rozwiązania siłowego na Półwyspie Koreańskim”

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 21:11
Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwali potępili Koreę Północną za ostatnią próbę jądrową. Stany Zjednoczone wezwały do drastycznego zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu i ostrzegły przed możliwością wojny. Chiny zapewniły, że nie dopuszczą do chaosu na Półwyspie Koreańskim. O postawie Pekinu wobec działań Korei Pn. mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 06.09.2017 Prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego o stanowiska Chin wobec Korei Północnej
Ambasador Chin przy ONZ  Liu Jieyi podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa poświęconego sytuacji e Korei Północnej. Nowy Jork. 4.09.2017
Ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa poświęconego sytuacji e Korei Północnej. Nowy Jork. 4.09.2017Foto: PAP/EPA/PETER FOLEY

Wzywając do zdecydowanych działań wobec Pjongjangu amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley oświadczyła, że działań Kim Dzong Una nie można uznać za defensywne. Ambasador Chin Liu Jieyi wezwał Pjongjang do podporządkowania się rezolucjom ONZ i zaprzestania niewłaściwych działań sprzecznych z interesem tego kraju. – Chiny nigdy nie pozwolą na chaos i wojnę na Półwyspie – oświadczył Liu. W podobnym tonie wypowiedział się ambasador Rosji Wasilij Nebenzia, który zaapelował do wszystkich stron,  by powstrzymały się od eskalacji konfliktu.

Jak podkreślał gość, Chiny najbardziej boją się rozwiązania siłowego, bo nie chcą mieć chaosu na swoich granicach. – Chiny mają rozkręcone wielkie reformy wewnętrzne, ambitne plany geostrategiczne, jeśli by się zakotłowało na granicach, zdestabilizował się Półwysep, Chiny mają ból głowy i swoich planów nie zrealizują. W ich strategicznym interesie jest, by był spokój, a równocześnie by Półwysep był podzielony – tłumaczył.

Prof. Góralczyk wskazywał także, że Xi Jinping oraz Władimir Putin we wspólnym komunikacie mówili o podwójnym zamrożeniu: po pierwsze denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a po drugie wycofania wojsk amerykańskich. – To dla Amerykanów warunki nie do przyjęcia. Wobec tego porozumienia nie mamy i Rada Bezpieczeństwa wspólnego stanowiska w tej sprawie nie uchwali – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Marcin Gutowski.

Polskie Radio 24/ip

Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 06.09.2017

Godzina emisji: 20:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak