Zapad 2017. "Potencjał odstraszania NATO istnieje tylko dzięki USA"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 21:00
Manewry Zapad 2017 odbędą się w dniach 14-20 września na Białorusi i w Rosji. Według oficjalnych informacji ma w nich wziąć udział około 12,7 tys. żołnierzy. Wywołują one niepokój w NATO, mimo zapewnień Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest obronny. O rosyjskich manewrach mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Audio
  • 13.09.2017 prof. Piotr Grochmalski: „Gdyby nie Nord Stream, to nie byłoby Krymu”.
Manewry rosyjskich żołnierzyzdjęcie ilustracyjne.
Manewry rosyjskich żołnierzy/zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego modernizacja rosyjskiej armii dotyczyła głównie zachodniego kręgu wojskowego. – Odtworzona 1. Gwardyjska Armia Pancerna jest przedsięwzięciem ofensywnym. Rosjanie czekają na osłabienie i okazję. Potencjał odstraszania NATO istnieje tylko dzięki potencjałowi Stanów Zjednoczonych. To USA są w stanie podjąć natychmiastowe działania, nie czekając na polityczne decyzje NATO – powiedział ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 dane wskazują, że Rosja jest bardzo uzależniona od Chin. – To jest wspólnota interesów, ale wygrywają tu Chiny. Gospodarka rosyjska zależy od dostaw ropy do Chin, bez nich następuje tąpnięcie w budżecie Rosji – powiedział prof. Grochmalski.

W ocenie eksperta wkład Niemiec w zwiększenie agresywnej pozycji Rosji jest oczywisty. – Rosjanie kilka lat temu podpisali z koncernem niemieckim kontrakt na stworzenie nowoczesnego ośrodka, w którym teraz szkolą się tysiące rosyjskich żołnierzy. Gdyby nie Nord Stream, to nie byłoby Krymu – wskazywał prof. Piotr Grochmalski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 20:34


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 11:11
W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Zapad 2017 wywołują niepokój NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 11:28
Przedstawiciele ministerstw obrony państw bałtyckich wzywają NATO do jedności wobec rosnących napięć przed rozpoczynającymi się w tym tygodniu rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad-2017. O manewrach mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Wójtowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2017: prowokacja czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 16:00
Manewry Zapad rozpoczęły się już wiosną 2017 r.. Ćwiczenia, które odbędą się 14 września będą wisienką na tym "wybuchowym torcie". Czy jest to chwyt propagandowy czy realne zagrożenie dla krajów NATO i Ukrainy? Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich: Wojciech Konończuk i Piotr Żochowski.
rozwiń zwiń