Światowy handel bronią. Liderami USA, Chiny i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:14
Rosja rozpoczęła w poniedziałek realizowanie dostawy sześciu używanych myśliwców MiG-29 do Serbii. Obiecała także dostarczenie Serbii 30 czołgów i 30 innych pojazdów opancerzonych. Serbski prezydent Aleksandar Vuczić oświadczył, że poza uzyskaniem myśliwców jego kraj zamierza również wzmocnić swą rakietową obronę powietrzną. Prowadzi się negocjacje w sprawie zakupu rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-300. O światowym handlu bronią mówił w audycji Światowa Szachownica analityk Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Audio
  • 04.10.2017 Juliusz Sabak o światowym rynku handlu bronią.
MiG-29M2
MiG-29M2Foto: Alex Beltyukov/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Zdaniem Juliusza Sabaka to nie jest rekordowy kontrakt w historii rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. – Trzeba powiedzieć, że te sześć MiG-ów to taka promocja, która jest potrzebna Serbii. Eksperci śmieją się, że ostatniego latającego w Serbii MiG-a 29 strącił gołąb. Po tej kolizji patrole powietrzne nad serbskim niebem pełniły stare MiG-i 21. Jeśli chodzi o duże zakupy, to w ostatnim czasie zbroją się Indie i Arabia Saudyjska, ale też Iran – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według analityka Rosjanie sprzedają nowe modele swojego uzbrojenia, by sfinansować jego wprowadzenie we własnych siłach zbrojnych. – Tak się dzieje z wieloma rodzajami systemów nowoczesnego uzbrojenia samolotów, bojowych wozów piechoty i pocisków balistycznych. Rosjanie, angażując się w Syrii, pokazują, że mają ciekawe pomysły i nakręcają rynek – mówił ekspert.

Jak podkreślał Sabak USA są największym eksporterem uzbrojenia i trzymają jedną trzecią rynku światowego. – Ten "światowy żandarm" sprzedaje broń tylko tym, którym swoim zdaniem powinien. Chińczycy wchodzą na rynek, robiąc to samo, tylko taniej. Dla krajów, których nie będzie stać na najnowocześniejszego F-35, Chiny przygotowały ofertę ze swoją tańszą wersją. Chiny prowadzą ekspansywną politykę na Morzu Południowochińskim, gdzie sztucznie powiększają terytorium swoich wysp i budzą niepokój sąsiadów – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 04.10.2017

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryzys północnokoreański: "To konflikt o panowanie nad światem"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 11:11
Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Płn. próbą broni jądrowej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Płn. O reakcjach na próbę bomby wodorowej Korei Płn. mówił amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad-2017. "Wokół manewrów tworzą się różne gry"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 13:55
Na dziewięciu poligonach Białorusi i Rosji trwają manewry Zapad-2017. Według szefa MON Antoniego Macierewicza, ćwiczenia to "zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu". Minister zwraca uwagę, że manewry nie mają charakteru obronnego, ale "w sposób oczywisty mają charakter ofensywny, skierowany przeciwko Polsce, Litwie i w dużej części przeciwko Ukrainie". Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Łuczak (Raport Wojsko-Technika-Obronność).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 08:31
W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
rozwiń zwiń