„Chiny mają zamiar do 2050 roku być światowym mocarstwem”

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 21:00
Rozpoczynający się w środę w Pekinie XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) ma dodatkowo wzmocnić władzę prezydenta Xi Jinpinga. Prezydent zapowiada walkę z korupcją, ruchami separatystycznymi, rozwój armii oraz gospodarki. O tym, co to oznacza dla świata i czy mamy do czynienia z nadejściem okresu chińskiej dominacji mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Audio
  • 18.10.2017 Piotr Grochmalski: Chińczycy wydają 220 miliardów dolarów na zbrojenia rocznie
Prezydent Chin Xi Jinping przemawia na XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin.
Prezydent Chin Xi Jinping przemawia na XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin. Foto: PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

W przemówieniu otwierającym XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) prezydent Xi Jinping zapowiedział, że ten kraj stanie się rozwiniętym państwem socjalistycznym do 2035 roku oraz bogatym i potężnym krajem socjalistycznym do 2050 roku.

Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego Chiny mają zamiar do 2050 roku być światowym mocarstwem. - Chiny stoją przed ogromnymi dylematami. Nie zapominajmy, że Chiny są nadal państwem socjalistycznym. Partia na razie ma spokój, ponieważ daje dobrobyt, a społeczeństwo potwierdza jej władzę. Jednak Mao nadal jest filarem kraju, chociaż odpowiada za śmierć głodową 40 milionów ludzi – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według analityka armia jest narzędziem partii. – Jest nacisk na armię, rozbijana jest biurokracja, unowocześniane są systemy strategiczne, kładziony jest nacisk na cybernetyczne wojska. Chińczycy wydają 220 miliardów dolarów na zbrojenia rocznie. Wymiana towarowa zawsze jest na korzyść Chin, to ekspansja gospodarczą. Chińczycy budują lodołamacze i zaczynają penetrować oba bieguny. Otworzyli też niedawno bazę wojskową w Dżibuti w Afryce – mówił prof. Grochmalski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.10.2017

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Chiny mają duży potencjał rozwoju swojej tożsamości w oparciu o nacjonalizm”

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 22:20
 „Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową, którą zbudowano w Dżibuti w Rogu Afryki” - poinformowała agencja prasowa Xinhua. Jak twierdzą Chińczycy, baza ma wspierać misje pokojowe i pomoc humanitarną w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zdaniem Amerykanów, chińska baza odzwierciedla i rozszerza i tak rosnące wpływy Chin, które zwiększają zakres swoich sił zbrojnych. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Chiny boją się rozwiązania siłowego na Półwyspie Koreańskim”

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 21:11
Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwali potępili Koreę Północną za ostatnią próbę jądrową. Stany Zjednoczone wezwały do drastycznego zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu i ostrzegły przed możliwością wojny. Chiny zapewniły, że nie dopuszczą do chaosu na Półwyspie Koreańskim. O postawie Pekinu wobec działań Korei Pn. mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy handel bronią. Liderami USA, Chiny i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:14
Rosja rozpoczęła w poniedziałek realizowanie dostawy sześciu używanych myśliwców MiG-29 do Serbii. Obiecała także dostarczenie Serbii 30 czołgów i 30 innych pojazdów opancerzonych. Serbski prezydent Aleksandar Vuczić oświadczył, że poza uzyskaniem myśliwców jego kraj zamierza również wzmocnić swą rakietową obronę powietrzną. Prowadzi się negocjacje w sprawie zakupu rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-300. O światowym handlu bronią mówił w audycji Światowa Szachownica analityk Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: Xi Jinping zwiększa władzę na zjeździe Partii Komunistycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 11:31
Rozpoczynający się w środę w Pekinie XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin dodatkowo umocni władzę prezydenta Xi Jinpinga, który przez kolejne pięć lat będzie jeszcze bardziej zacieśniał kontrolę nad partią i obywatelami – oceniają eksperci. O zjeździe KPCh mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.
rozwiń zwiń