X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowa Szachownica: Powołano Europejską Inicjatywę Interwencyjną

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 21:59
Dziewięć unijnych krajów na czele z Francją powołało Europejską Inicjatywę Interwencyjną. Ministrowie obrony Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Estonii podpisali w Luksemburgu list intencyjny w tej sprawie. W Światowej Szachownicy komentarz Andrzeja Talagi z Warsaw Enterprise Institute.
Audio
  • 25.06.18 Światowa Szachownica: Powołano Europejską Inicjatywę Interwencyjną
Europejska Inicjatywa Interwencyjna to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona
Europejska Inicjatywa Interwencyjna to pomysł prezydenta Francji Emmanuela MacronaFoto: PAP/EPA/Geert Vanden Wijngaert

W Europejskiej Inicjatywie Interwencyjnej nie ma Polski, bo – jak argumentował minister obrony Mariusz Błaszczak – nasz kraj koncentruje siły na współdziałaniu w ramach NATO i UE.

Jak oceniał na naszej antenie Andrzej Talaga, nowa inicjatywa jest w pewnym stopniu komplementarna wobec NATO. – NATO jest paktem, który służy wojnie obronnej. Europejska Inicjatywa Interwencyjna jest natomiast projektem interwencyjnym, ma służyć do tego, by przywracać stabilność i pokój w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu – wskazywał ekspert. – Dotychczas tego typu operacje były organizowane doraźnie. Tak było w przypadku Libii czy Czadu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taka inicjatywa powstała na stałe. To nie są bowiem prawdziwe wojny, a ekspedycje policyjne. Angażowanie NATO do takich akcji to marnotrawienie sił i środków Sojuszu – dodawał Andrzej Talaga.

Wojska dziewięciu państw tworzących koalicję, mają szybko reagować na kryzysy i jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzać operacje militarne w świecie. Europejska Inicjatywa Interwencyjna to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by - jak oceniają eksperci - wykorzystać wojska w Afryce i na Bliskim Wschodzie, nie oglądając się na całą Unię Europejską, w której podjęcie decyzji o wykorzystaniu wojsk zajęłoby zbyt dużo czasu.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.  

Polskie Radio 24/IAR/zz

---------------------------------

Data emisji: 25.06.18

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zalążek armii Europy? 9 krajów UE powołało Europejską Inicjatywę Interwencyjną. W tej grupie nie ma Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 20:13
9 unijnych krajów na czele z Francją powołało Europejską Inicjatywę Interwencyjną. Ministrowie obrony Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Estonii podpisali w Luksemburgu list intencyjny w tej sprawie. W tej grupie nie ma Polski, bo - jak argumentował minister obrony Mariusz Błaszczak - nasz kraj koncentruje siły na współdziałaniu w ramach NATO i UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: Polska w 9 projektach PESCO. Udział w Europejskiej Inicjatywie Interwencyjnej "zbędny"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 20:23
Wdrażanie Europejskiej Strategii Globalnej (EUGS), współpraca pomiędzy Unią a NATO oraz kwestie dotyczące programu PESCO, czyli współpracy państw członkowskich w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. To najważniejsze zagadnienia, jakie poruszono w trakcie narady ministrów obrony i spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Szef MON uznał, że zbędne jest angażowanie się w Europejską Inicjatywę Interwencyjną.
rozwiń zwiń