Obraz dzieci w filmie „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 09:03
„Plac zabaw” to opowieść o dniu z życia dwunastolatków, którzy dopuszczają się okrutnej zbrodni wobec trzyletniego dziecka. Podobna historia, w której sprawcami byli dziesięciolatkowie, a ofiarą dwulatek, zdarzyła się w roku 1993 w Anglii. Reżyser „Placu zabaw” umieścił akcję w małym polskim mieście.  O filmie rozmawiali w audycji Trendy Kultury Konrad Zarębski (krytyk filmowy) i Maria Zapolska-Downar (psycholog).
Audio
  • 30.11.16 „Plac Zabaw” Bartosza Kowalskiego. Wstrząsający obraz dzieci. Goście: Konrad Zarębski (krytyk filmowy) i Maria Zapolska-Downar (psycholog).
nz Przemysław Baliński, nastoletni odtwórca głównej roli Czarka w filmie Plac zabaw
n/z Przemysław Baliński, nastoletni odtwórca głównej roli Czarka w filmie „Plac zabaw”Foto: materiały promocyjne

Konrad Zarębski podkreślał, że film Kowalskiego jest bardzo dokumentalny. – Od pierwszej sceny narasta agresja. Widzimy świat takim, jakim go znamy i w tym świecie dochodzi nagle do gwałtownego ataku przemocy – mówił.

Maria Zapolska-Downar wyjaśniała, że obraz jest szokujący, ponieważ jako widzowie „wchodzimy do tego świata i jesteśmy świadkami przemocy”. – Możemy mieć syndrom stresu pourazowego, po doświadczeniu sytuacji ekstremalnej – wskazywała. Tłumaczyła, że bohaterowie filmu symbolicznie walczą o przetrwanie, „bo nie mają życia”. – Więc dlatego to życie odbierają. To, co jest nowe i wstrząsające to to, że dzieci zabijają dzieci.

Jak zaznaczył Zarębski, jest zwolennikiem „Placu Zabaw”, ze względu na jego możliwy wpływ na społeczeństwo. –Dopuszczamy przemoc w naszym życiu codziennym, wiec być może potrzebny jest taki mocny akcent, żeby obudzić nas z tego dążenia - dodał krytyk.

W programie zaprezentowano także wypowiedzi reżysera, Bartosza Kowalskiego oraz fragmenty dźwiękowe filmu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/ip

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 23:12

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narastająca przemoc w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 16:30
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w polskich szkołach narasta przemoc słowna i fizyczna. Sytuacja do złudzenia przypomina fikcję znaną z amerykańskich filmów, ale niestety raport obrazuje rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie agresja wśród młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 19:05
W Polskim Radiu 24 dr Elżbieta Sideris z Instytutu Ratownictwa Psychologicznego wyjaśniała, jak radzić sobie z agresją wśród młodzieży i co jest przyczyną zjawiska. Problem jest poważny i tylko w samych szkołach policja notuje rocznie około 30 tys. przestępstw młodocianych związanych z przemocą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 16:09
Jeden na dziesięciu uczniów w Polsce jest dręczony. Tak wynika z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych. Wbrew pozorom, nie jest to najczęściej przemoc fizyczna – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Dominika Walczak, socjolog.
rozwiń zwiń