Dyrektor PISF o polskich filmach na Berlinale: sytuacja bez precedensu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 07:30
W Berlinie rozpoczął się 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. O nagrodę w konkursie głównym walczy "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland. – To jest sytuacja bez precedensu, a obecność tam jest niezwykle prestiżowa. Pokazuje, że istnieje zainteresowanie polskim kinem - mówiła w audycji Trendy Kultury Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Audio
  • 08.02.2017 O 67. Berlinale i planach PISF na 2017 rok. Gość: Magdalena Sroka - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Kadr z filmu Królewicz Olch w reżyserii Kuby Czekajafot.materiały prasowe
Kadr z filmu "Królewicz Olch w reżyserii Kuby Czekaja/fot.materiały prasowe

Jak wskazywała gość, tegoroczne Berlinale może być dla polskiego kina szczęśliwe. – Mamy siedem filmów w różnych konkursach, w tym  koprodukcje – mówiła. W programie festiwalu znalazł się m.in. filmy Kuby Czekaja "Królewicz Olch", który otworzy sekcję 14plus.

Zdaniem Magdaleny Sroki, renesans polskiego kina jest związany z nieprawdopodobną ilością debiutów. – Trudno zrobić w kinie coś, co sprawia, że jeszcze tego nie widzieliśmy. Z jednej strony mamy twórców, którzy szukają formalnych rozwiązań, z drugiej tych, którzy czerpią z dokumentu – zaznaczyła.

Magdalena Sroka podkreśliła także, że polskie filmy cechują się pogłębionym portretem psychologicznym bohatera. – Kameralne kino, ale głęboko humanistyczne, to polska specyfika. Trudno szukać tutaj konkurencji międzynarodowej – tłumaczyła. Dodała, że produkcje, które w centrum zainteresowania stawiają człowieka w jego uwikłaniu doskonale radzą sobie za granicą.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 19 lutego.

W rozmowie także podsumowanie udanego roku filmowego 2016, w którym na polskie produkcje poszła rekordowa liczba 13 milionów widzów. Rozmówczyni Joanny Sławińskiej analizowała mechanizmy, które doprowadziły do tego sukcesu. Odniosła się także do pomysłów realizacji holywoodzkich superprodukcji, których tematem byłaby polska historia.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/ip

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 08.02.2017

Godzina emisji: 22:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz chętniej oglądamy polskie filmy. "Pitbull” hitem roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 12:27
W minionym roku polskie kina sprzedały 50 mln biletów. Fenomenem okazała się seria "Pitbull” Patryka Vegi, którą obejrzały 4 mln widzów. – To najlepszy wynik polskiego filmu od ponad 30 lat – mówiła w Rozmowie Kulturalnej Małgorzata Borychowska z Kina Świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane fakty z życia Siergieja Eisensteina

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 15:00
Choć wśród jego filmów były i takie, które służyły propagandzie władzy radzieckiej, to parokrotnie naraził się swoją twórczością Stalinowi. O jakie filmy chodzi? Władimir Zabrodin w nowo wydanej książce „Eisenstein: kino, władza, kobiety” opisuje historię tych dzieł oraz publikuje prywatną korespondencję artysty z żoną i matką. W audycji ,,Trendy Kultury” w Polskim Radiu 24 o fenomenie reżysera opowiadał filmoznawca i krytyk filmowy, Konrad Zarębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny obraz dzieciństwa w dokumencie "Komunia"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 15:06
Głośny film Anny Zameckiej, zdobył nagrody w Locarno, na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz festiwalach w Jihlavie, Bratysławie i Mińsku. To niecodzienna, opowiadana jak fabuła, historia czternastoletniej dziewczynki Oli, która staje się głową rodziny. Opiekuje się autystycznym bratem Nikodemem, prowadzi dom i próbuje skleić rodzinę po rozstaniu rodziców. O filmie opowiadała w audycji Trendy Kultury reżyserka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2017: musical "La La Land" z 14 nominacjami

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 09:30
Aż 14 nominacji na 24 kategorie zdobył musical „La La Land”, który tym samym stał się oscarowym faworytem. Osiem nominacji zdobył film „Moonlight”, po sześć - „Lion. Droga do domu”, „Przełęcz ocalonych” i „Manchester by the Sea”. Po raz 20. w kategorii aktorskiej została nominowana Meryl Streep. O nominacjach oskarowych rozmawiali w audycji Trendy Kultury krytycy filmowy - Anna Tatarska i Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń