Cannes: krótkometrażowy "Koniec widzenia" z szansą na Złotą Palmę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 14:44
Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, krótkometrażowe filmy "Najpiękniejsze fajerwerki ever" i "Koniec widzenia" to niektóre z polskich propozycji na 70. Festiwalu Filmowym w Cannes. O polskim udziale w tegorocznym Cannes mówili w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Koniec widzenia" Grzegorz Mołda i opiekun artystyczny tego filmu Grzegorz Łoszewski.
Audio
  • 17.05.17 Grzegorz Mołda: film "Koniec widzenia" opowiada o wyborze pomiędzy ojcem, a ukochanym
Złota Palma - wyróżnienie przyznawane w Cannes
Złota Palma - wyróżnienie przyznawane w CannesFoto: festival-cannes.com

Pomimo, że w konkursie głównym 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes wśród pełnometrażowych filmów nie ma polskiej produkcji, to jest kategoria krótkiego metrażu, w której zwycięzca także nagradzany jest Złotą Palmą (Short Film Palme d'or). 15- minutowa polska fabuła "Koniec widzenia" walczy właśnie o Złotą Palmę dla krótkiego metrażu. "Koniec widzenia" to film dyplomowy absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Grzegorza Mołdy.

Jak wspominał Grzegorz Mołda, na początku realizacji tego filmu był koncept, trzeba było tylko znaleźć do tego odpowiednią historię. - Inspiracją było obserwowanie spotkań więźniów z bliskimi podczas widzeń, kiedy to poruszane są często fundamentalne tematy. W tym przypadku bohaterka, stoi przed możliwością wyboru dwóch dróg, z których każda wydaje się zła. To była inspiracja i główny punkt wyjścia – tłumaczył reżyser.

Jednym z opiekunów artystycznych tego filmu był Grzegorz Łoszewski. – Okazało się, że Grzegorz ma ten temat tak obmyślony, że można z tego zrobić dobrą historię. Zanim scenariusz wejdzie jednak w etap zdjęciowy, może mieć nawet 60 wersji, nie powiem ile ich miał ten film, ale jest to mozolna praca – powiedział gość audycji.

„Koniec widzenia” (Time to Go) wybrano spośród 4843 filmów zgłoszonych na tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes przez twórców z całego świata. Film z Gdyni znalazł się w prestiżowym gronie 9 najlepszych produkcji które powalczą o nagrody. Obok niego w konkursie o Złotą Palmę ubiegać się będą obrazy z Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kolumbii i Szwecji.

Grzegorz Łoszewski jest znanym scenarzystą, autorem scenariusza m.in. do "Komornika" Feliksa Falka. 

Gospodarzem audycji była Joanna Sławińska

Polskie Radio 24/kawa

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 17.05.17

Godzina emisji: 22.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film o życiu Maksymiliana Kolbe zgłoszony na festiwal w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:37
"Dwie korony" to pierwszy dokument fabularyzowany, opowiadający historię życia św. Maksymiliana Kolbe. W rolę zakonnika wciela się Adam Woronowicz. Na ekrany kin film trafi w październiku 2017 roku, a już teraz został zgłoszony do konkursu Festiwalu w Cannes. O "Dwóch koronach" w audycji Rozmowa Kulturalna mówił reżyser filmu, Michał Kondrat.
rozwiń zwiń