Medycyna ludowa inspiruje artystów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:15
W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Głównymi punktami programu są projekcje filmów i spektakli, ale organizatorzy zaproponowali także cykl spotkań, podczas których mówiono o tradycyjnych uzdrowicielach ludowych z Podlasia tzw. szeptuchach. W Trendach Kultury zapraszamy na rozmowę z antropologiem kulturowym Małgorzatą Anną Charyton, która bada to środowisko od blisko 10 lat.
Audio
  • 6.09.17. Małgorzata Anna Charyton o praktykach tradycyjnych uzdrowicieli ludowych z Podlasia, tak zwanych szeptuch.
Współczesne wiedźmy czy uzdrowicielki?
Współczesne wiedźmy czy uzdrowicielki?Foto: pixabay.com

Mieszka w Supraślu. Jak sama o sobie mówi, jest dzieckiem lasu. Małgorzata Anna Charyton specjalizuje się w rzadko uprawianej w Polsce dyscyplinie antropologii medycznej. Od lat bada praktyki tradycyjnych uzdrowicieli ludowych z Podlasia, tak zwanych szeptuch.

- Kiedy skończyłam studia uświadomiłam sobie, że chcę wrócić na Podlasie. W tym czasie moja wioska już wymarła, co jest typowe dla tych okolic - zamieszkałam więc w pobliskim Supraślu – powiedziała gość audycji. - Zawodowo zajmuję się badaniem naszych przekonań i praktyk we wszystkich sferach życia. Skoncentrowałam się na antropologii medycznej, czyli na tych praktykach, które dotyczą naszego ciała, zdrowia, chorób i leczenia. Dawniej zajmowały się tym na Podlasiu szeptuchy, które odwoływały się do tutejszej tradycyjnej medycyny ludowej - dodała Charyton.

Badaczka rozpracowała ich przekonania dotyczące zdrowia i chorób, poznała także wiele tradycyjnych metod leczenia. - Szeptuchy dzielą świat naszych bolączek zaledwie na pięć kategorii. Ich praktyki okazały się typowymi działaniami uzdrowicielskimi i polegały w skrócie na "leczeniu lasem" – wyjasniła antropolog.

Motyw uzdrowicielek ludowych znalazł się także w spektaklu Teatru Wierszalin p.t.: "Wziołowstąpienie" (obecny na Festiwalu w Supraślu), o czym w drugiej części audycji opowiedział Piotr Tomaszuk - reżyser i dyrektor placówki.

Wydarzenie Podlasie Slow Fest organizowane przez Romana Gutka potrwa jeszcze do 17 września br. Oprócz zaplanowanych projekcji filmów i spektakli wszystko odbywa się tam w rytmie slow, czyli atmosferze spokoju i relaksu. Uczestnicy mogą zapoznać się więc także z miejscową kulturą (w tym także medycyną ludową reperezentowaną przez szeptuchy), przyrodą, kuchnią zwyczajami. Będą mogli także wziąć udział w wędrówkach tematycznych warsztatach śpiewu cerkiewnego czy pisania ikon.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/ag

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________________

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 22:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Film „Serce miłości” – sztuka miesza się z życiem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 15:15
We Wrocławiu do niedzieli 13 sierpnia potrwa 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. O polskim filmie „Serce miłości”, który znalazł się w konkursie głównym tego festiwalu mówili: reżyser filmu Łukasz Ronduda i krytyk filmowy Piotr Czerkawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przykładał wagę do każdego słowa". Wspomnienie o Januszu Głowackim

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:15
Już mając 22 lata zwrócił na siebie uwagę, jako autor błyskotliwych opowiadań i felietonów. We wrześniu skończyłby 79 lat. W Trendach Kultury wybitnego prozaika, dramaturga, scenarzystę, felietonistę i eseistę wspominali: autorka jego biografii Elżbieta Baniewicz, piosenkarka Urszula Dudziak oraz Krystyna Cierniak-Morgenstern.
rozwiń zwiń