Logika i szaleństwo kolekcjonowania

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 13:28
Gdzie kończy się kolekcjonowanie, a zaczyna zbieractwo? Czym mierzy się wartość przedmiotu? Co robić, gdy mieszkanie hobbysty okazuje się nie być z gumy? W audycji Kultura nie całkiem osobista zapraszamy na rozmowę z Wiesławem Uchańskim, wydawcą i kolekcjonerem m.in. sakwojaży, lasek, naparstków i obrazów.
Audio
  • 26.02.17 Wiesław Uchański: kolekcjonerstwo jest chorobą i często przyczyną waśni rodzinnych
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com/SCAPIN

Zdaniem gościa audycji, skromni pasjonaci tego hobby mówią o sobie zbieracze, mniej skromni: kolekcjonerzy.- Tak naprawdę są to synonimy,  ale słowo kolekcjoner brzmi bardziej szlachetnie – podkreślił Wiesław Uchański.

- Jedna z teorii psychologicznych mówi o tym, że zbieractwo to jedna form ukrycia lęków przed utratą pamięci. Z wyjątkiem tych, którzy robią to dla pieniędzy reszta jest zainfekowana „chorobą” zbieractwa – dodał hobbysta. - Jeśli mogę nazwać się kolekcjonerstwem, to istotą moich zbiorów jest historia danego przedmiotu. Czasami jego pochodzenie muszę odkrywać bardzo długo – powiedział Wiesław Uchański.

W drugiej części audycji zapraszamy do wysłuchania fragmentów słuchowisk z radiowego archiwum opartych na dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Utwór ten stał się przedmiot tegorocznego Narodowego Czytania.

W kolejnej rozmowie o historii mody - dr Monika Małkowska opowiedziała zaś o najodważniejszych (a tym samym najbarwniejszych) modowo miastach świata.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Polskie Radio 24/kawa

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 26.02.17

Godzina emisji: 22.13

Zobacz więcej na temat: Narodowe Czytanie kolekcjonowanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamiątki z historii najnowszej Śląska

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 16:19
Polska Akademia Umiejętności, Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej i samorząd rudzki realizują wspólnie specjalny projekt historyczny. Chodzi o zbieranie przez młodych ludzi pamiątek i świadectw związanych z historią najnowszą Śląska w latach II wojny światowej i okresie powojennym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje w sztukę – zabawa dla bogatych?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 09:30
Polacy coraz bardziej interesują się dziełami sztuki, zaś prace rodzimych twórców współczesnych sprzedają się na świecie za kwoty przekraczające milion złotych. W tle obrazu "Piłsudski na Kasztance", który dzień wcześniej udało się odzyskać po 19 latach poszukiwań, w Gospodarczym Temacie Dnia z Michałem Bolką z domu aukcyjnego Desa Unicum rozmawialiśmy o inwestycjach w sztukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Winyle” – Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 22:07
Zbieranie płyt winylowych to nie tylko pasja, ale też często sposób na życie. O swojej miłości do muzyki i sprzętu analogowego oraz modzie na winyle opowiadają bohaterowie reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedmioty związane z historią najbardziej pożądane przez bibliofilów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 19:41
Rękopisy, druki, dokumenty historyczne i obiekty rzemiosła artystycznego, związane z historią Polski. To przedmioty najbardziej pożądane przez kolekcjonerów. Na aukcjach osiągają ceny od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Paweł Podniesiński, ekspert rynku bibliofilskiego.
rozwiń zwiń